City Flex: magazyny szyte na miarę miast

Rynek magazynowy nie zwalnia. W przeciwieństwie do sektora handlowego, czy biurowego, nieruchomości magazynowe i logistyczne cieszą się szerokim zainteresowaniem tak najemców, jak i inwestorów, pomimo zawirowań wywołanych przez pandemię COVID-19. 

Głównym czynnikiem napędzającym sektor jest rosnąca aktywność firm branży e-commerce, dla których lokalizacja w obrębie miast pozostaje kluczowa. 

Na długo przed pandemią koronawirusa, dla firm sektora e-commerce kluczowa była tzw. ostatnia mila, czyli ostatni etap logistyczny w dostawie produktów do klienta końcowego. Pandemia przyspieszyła trendy, które od pewnego czasu były obserwowane. Klienci są coraz bardziej wymagający jeśli chodzi o czas dostawy, a lokalizacja w obrębie miast, zapewnia szybszą realizację zamówień. Dodatkowo e-commerce aktywuje coraz to nowe branże i tak na przykład ciekawym zjawiskiem związanym z lockdownem, było uaktywnienie się firm sektora spożywczego.

Paulina Kozłowska

Leasing Manager w 7R

Nie tylko e-commerce 

 

Struktura najemców obiektów magazynowych zlokalizowanych w ośrodkach miejskich jest jednak dużo bardziej złożona. Aktywna pozostaje grupa najemców, dla których o atrakcyjności tych lokalizacji decydują inne czynniki. Są wśród nich firmy, którym odwrotnie, niż w przypadku najemców nastawionych na logistykę miejską zależy na tym, aby to klient mógł do nich jak najszybciej dotrzeć. Są również takie firmy, dla których ważne jest, aby zapewnić swoim pracownikom stosowny dojazd komunikacją miejską. 

 

- Bardzo dobrym przykładem jest tu nasz projekt przy ul. Osmańskiej w Warszawie, który – z jednej strony – zlokalizowany jest w pobliżu lotniska, z drugiej zaś sąsiaduje z centrum biurowym, więc jest doskonale skomunikowany z resztą miasta, dzięki czemu pracownicy nie mają problemu z dojazdem do pracy. Tak samo ważnym może być szybki dostęp do drogi szybkiego ruchu, czy autostrady – mówi Paulina Kozłowska.

 

- Gdy 7R debiutowało z inicjatywą magazynu City Flex, spodziewaliśmy się, że najemcami będą głównie firmy logistyczne i dystrybucyjne. Ale zarówno nasz projekt przy ul. Osmańskiej, jak i przy ul. Działkowej, są tego częściowym zaprzeczeniem. Dziś trafiają tam głównie klienci z bardzo wysokimi wymaganiami dotyczącymi wyposażenia hali. Śmiało nazwałabym te inwestycja małymi BTS-ami w obszarze aglomeracji miejskiej  wyjaśnia ekspertka 7R.

 

Lokalizacja, lokalizacja i jeszcze raz lokalizacja 

 

Lokalizacje typu City Flex wymagają odpowiedniego planowania już na etapie realizacji projektu. Oprócz dokładnej selekcji działki niezbędna jest również dokładna analiza otoczenia i potencjalnych klientów.  

 

- Ten etap jest niezbędny dla uzasadnienia realizacji projektu magazynowego w ośrodku miejskim. Podobnie w przypadku projektu BTS (Built to Suit), pracujemy wraz z klientem nad wyborem odpowiedniej lokalizacji, tak w przypadku City Flex równie uważnie badamy położenie, aby móc później skierować projekt do odpowiedniego najemcy  dodaje Paulina Kozłowska. 

 

City Flex stawia na eko 

 

Z roku na rok najemcy magazynów zlokalizowanych w aglomeracjach stają się coraz bardziej wymagający. Paleta rozwiązań mających zwiększyć efektywność operacyjną i środowiskową wdrażanych w tego typu projektach pokazuje, że świadomość klientów rośnie. 

 

- Klienci nie tylko pytają o innowacje, ale wręcz oczekują, że deweloper im je zapewni. Dlatego w 7R, oprócz standardowych dla rynku rozwiązań, stosujemy wiele innych – takich jak na przykład destryfikatory, które pozwalają wykorzystywać ciepłe powietrze gromadzące się na najwyższych poziomach hali do ogrzewania całego obiektu. Dodatkowo, co nie jest jeszcze standardem na polskim rynku, w izolacji naszych budynków stosujemy technologię PIR, która zapewnia mniejszy współczynnik przenikalności cieplnej, w porównaniu do wykorzystywanej obecnie na masową skalę wełny mineralnej – podkreśla Paulina Kozłowska. 

 

Rozwiązań tego typu 7R stosuje znacznie więcej i jako polski deweloper stara się wyznaczać nowe trendy w tym obszarze. - Standardem w 7R jest już to, że wszystkie nasze nowe budynki wyposażone są w oświetlenie LED uzupełnione o protokół DALI. Dodatkowo każda z nowych inwestycji posiada instalację fotowoltaiczną oraz gniazdo do ładowania aut elektrycznych – wymienia ekspertka 7R.

 

Klienci nie tylko pytają o innowacje, ale wręcz oczekują, że deweloper im je zapewni. Dlatego w 7R, oprócz standardowych dla rynku rozwiązań, stosujemy wiele innych – takich jak na przykład destryfikatory, które pozwalają wykorzystywać ciepłe powietrze gromadzące się na najwyższych poziomach hali do ogrzewania całego obiektu. Dodatkowo, co nie jest jeszcze standardem na polskim rynku, w izolacji naszych budynków stosujemy technologię PIR, która zapewnia mniejszy współczynnik przenikalności cieplnej, w porównaniu do wykorzystywanej obecnie na masową skalę wełny mineralnej.

Autor: Katarzyna Litwin

Leasing Director w 7R

Katarzyna Litwin odpowiada za wynajem powierzchni magazynowo-produkcyjnych w Warszawie oraz rejonie Polski centralnej. Do jej zadań należy kompleksowa obsługa procesów najmu, w tym też projektów z niestandardowymi rozwiązaniami dla branży magazynowej oraz utrzymywanie relacji i współpraca z klientami.

Kontakt: [email protected] 

Autor: Paulina Kozłowska

Leasing Manager w 7R

Paulina Kozłowska jest odpowiedzialna za komercjalizację powierzchni magazynowo-produkcyjnych w Warszawie oraz rejonie Polskiej centralnej. Do jej zadań należy kompleksowa obsługa procesów najmu oraz utrzymywanie relacji i współpraca z Klientami. W  swoim portfolio projektowym posiada firmy reprezentujące branże, m.in  z sektora przemysłu farmaceutycznego, logistyki i produkcji.

Kontakt: [email protected] 

ROZWIŃ WIĘCEJ