Jak maksymalnie wykorzystać przestrzeń magazynową?

Wśród wielu ważnych aspektów prowadzenia własnego biznesu, można wyróżnić ten, o którym w wielu przypadkach pewnie nie myśli się w pierwszej kolejności - mowa tu o magazynie. Właściwy wybór przestrzeni magazynowej jest kluczowy dla efektywnego działania przedsiębiorstwa.

 

Organizowanie przestrzeni magazynowej - od czego zacząć?

 

Nim zaczniemy zagospodarowywać przestrzeń magazynową, musimy mieć wiedzę na temat kilku istotnych szczegółów, by zrobić to dobrze. Powinniśmy zatem:

 

●       znać wielkość powierzchni magazynowej

●       mieć odpowiedni projekt magazynu

●       znać ilość towaru, która będzie przechowywana w magazynie

●       znać rodzaj transportu, którym będziemy przemieszczać towar wewnątrz (np. wózki widłowe)

●       znać sposób rozmieszczenia towaru w magazynie

 

Musimy też wiedzieć, ile osób będzie zatrudnionych do obsługi magazynu.

Warto też zwrócić uwagę na układ magazynu, na który się decydujemy. Do wyboru mamy układ przelotowy (mały obrót asortymentu i jednocześnie duże dostawy), kątowy (różnorodny obrót asortymentu) lub workowy (różnorodny obrót asortymentu i małe dostawy).

Pamiętajmy także o odpowiednim systemie informatycznym, który będzie obsługiwał nasz magazyn - nowe technologie mogą w dużej mierze usprawnić wszystkie działania, kóre mają miejsce w przestrzeni magazynowej.

 

Optymalizacja przestrzeni magazynowej - czym jest i jak ją uzyskać?

 

Zanim odpowiemy, na czym konkretnie polega dobre wykorzystanie przestrzeni magazynowej, powiemy czym jest w teorii sama optymalizacja.

Optymalizacja to odnalezienie jak najlepszej metody na rozwikłanie jakiegoś problemu. Zatem w przypadku optymalnego wykorzystania magazynu będzie ona dotyczyć efektywnego rozplanowania całej jego przestrzeni.

 

Znamy już aspekty, które pomogą nam w prawidłowym zagospodarowaniu przestrzeni na etapie wyboru magazynu. Gdy już wybraliśmy konkretny obiekt, powinniśmy jeszcze zwrócić uwagę na:

 

●       prawidłowe rozmieszczenie, które obejmuje strefy magazynowe (z podziałem na grupy towarów)
oraz

●       rozplanowanie dróg wewnątrz magazynu, którymi będą "przeływały" towary każdego dnia i dopasowanie ich do dalszych etapów

 

Gdy będziemy już w posiadaniu wszystkich tych informacji, musimy ustalić całkowitą powierzchnię magazynowania, która będzie nam potrzebna, a następnie rozplanowujemy sposób składowania towaru oraz obliczamy maksymalną wysokość składowania.

Oprócz tego musimy wiedzieć:

 

●       jakiego typu regały zastosujemy

●       jakie palety wybierzemy

●       jak będziemy kompletować zamówienia

 

Uściślając, dobrze zorganizowany przestrzennie magazyn, to taki, w którym:

 

●       to, czego potrzebujemy najczęściej, jest łatwo dostępne

●       łatwo się w nim poruszać - nie tylko na własnych nogach, ale też wózkiem widłowym

●       towary są bezpiecznie rozlokowane na regałach (tak, by nie uległ zniszczeniu, ale też tak, by nie stanowił dla nikogo zagrożenia).

 

Prawidłowy dobór regałów magazynowych

 

Znając już wszelkie parametry naszej powierzchni magazynowej, będziemy mogli dobrać do niej odpowiednie regały, które pomogą nam w optymalnej logistyce naszego magazynu.

 

Obecnie na rynku dostępne są:

 

●       regały półkowe

●       regały paletowe stałe

●       regały przepływowe

●       regały przesuwne

●       regały wspornikowe

●       regały wjezdne

 

Regały półkowe są świetnym wyborem w przypadku niewielkich magazynów. Można w nich dowolnie regulować wysokość, dzięki czemu są bardzo pojemne. Często posiadają dodatkowe elementy, takie jak: szuflady, drążki, separatory, przegrody, kasety szufladowe.

Regały paletowe stałe, jak sama nazwa wskazuje, są montowane na stałe do podłogi magazynu. Mogą być montowane w opcji jedno- lub wielopaletowej. Jest to wariant bardzo często wybierany.

 

Regały przepływowe to takie regały, w których to, co na nich leży, przetacza się w miarę opróżniania. Regały przesuwne są wyposażone w układy jezdne. Dzięki nim jest możliwość przesuwania rzędów regałów po umieszczonych na podłodze torach. Regały wspornikowe świetnie sprawdzają się do przechowywania towarów o różnej długości (mówiąc fachowo - do składowania materiałów dłużycowych). Ich budowa umożliwia umieszczanie na nich towaru o dużej wadze.

 

Kolejnym rozwiązaniem są regały wjezdne, czyli takie, które umożliwiają przejazd wózka widłowego pomiędzy regałami.

 

Mając już wybrane regały w swoim magazynie, trzeba też pamiętać o tym, jakie są zasady prawidłowego składowania towarów na nich. O czym trzeba pamiętać?

  • Przedmioty ciężkie oraz takie, które mogą łatwo ulec zniszczeniu (np. szklane), umieszczamy na dolnych pułkach regałów.
  • Ten towar, po który sięgamy najczęściej, powinien być dla nas jak najłatwiej i najszybciej dostępny.
  • Adekwatnie, towar, po który sięgamy rzadziej, może być umieszczany w górnych partiach regałów.

Jakie są zalety optymalnego wykorzystania przestrzeni magazynowej?

 

Najprościej mówiąc, dobre zagospodarowanie przestrzeni bardzo dobrze wpływa na efektywność pracy nie tylko samego magazynu, co całego przedsiębiorstwa.

 

Choć pozornie może wydawać się, że to tylko kawałek powierzchni i nie ma potrzeby, by jakoś specjalnie ją organizować, to dopiero po starannej optymalizacji przekonujemy się, jak dobry wpływ miało to na ogólne działanie naszego biznesu.

ROZWIŃ WIĘCEJ