Klimat na zmiany, czyli co w nieruchomościach oznacza zrównoważony rozwój

 Zrównoważony rozwój i realizacja jego celów w firmie (ESG) odciskają coraz mocniejsze piętno na strategiach i działaniach biznesowych przedsiębiorstw, także deweloperów i klientów z rynku magazynowego. Piotr Miodek, Head of BTS w 7R, tłumaczy, co ta zmiana oznacza dla rynku.

– Skąd zainteresowanie ESG na rynku magazynowym i na czym się ono obecnie koncentruje?

 

Piotr Miodek: Firmy, w tym najemcy i inwestorzy – motywowani przez nowe prawo, ale też udziałowców, klientów, partnerów i konkurentów – muszą minimalizować swój negatywny wpływ na środowisko, klimat, społeczeństwo i finalnie gospodarkę, a jednocześnie zwiększać ten pozytywny. Każdy ma tu więc własną ścieżkę do przejścia – we właściwym dla siebie i swojej branży tempie. Jednak najważniejszym wspólnym celem dla wszystkich w tym aspekcie w Polsce jest obecnie odejście od energetyki węglowej, jak również zmniejszenie śladu węglowego poprzez m.in. ograniczenie lokalnej emisji. W przypadku magazynów, aby to osiągnąć, klienci przede wszystkim przestawiają się na alternatywne, czystsze źródła energii. Jedni idą w fotowoltaikę, inni w kierunku innowacyjnych kogeneracji gazowych, jeszcze inni zupełnie odchodzą już od gazu. W ramach naszej polityki ESG dokładnie identyfikujemy i analizujemy te różne potrzeby i cele klientów oraz odpowiadamy na nie.

 

– Jak bardzo zaawansowani w swoich strategiach ESG są klienci magazynowi?

 

Klienci zaczynają rozumieć, jak ważne jest ESG. Widzimy, że firmy i branże są na bardzo różnych etapach rozwoju ESG. Dlatego dla tych, które tego oczekują, staramy się pełnić rolę nie tylko dewelopera, ale i zielonego przewodnika. Realizujemy obiekty w formacie proekologicznym, bo rozumiemy ich środowiskową, społeczną, gospodarczą i biznesową wagę. Dlatego w standardzie, bez dopłat, oferujemy wiele rozwiązań sprawiających, że budynek jest bardziej przyjazny dla otoczenia i pracowników (m.in. grubsza izolacja, nienagrzewające się elewacje dopasowane do otoczenia, fotowoltaika, wykorzystanie wody deszczowej do podlewania terenów, miejsca odpoczynku dla pracowników). Pokazujemy, jak bardzo takie obiekty zmniejszają emisję dwutlenku węgla firm (nawet o ok. 400 t CO2 rocznie dla magazynu o powierzchni 20 tys. mkw.) i ich zużycie energii (nawet o 50 proc. rocznie). Rozmawiamy z klientami nie tylko o tym, jak pozytywnie wpłynie to na ich przyszłe oceny czy audyty środowiskowe i energetyczne, ratingi ESG lub obowiązek raportowania, ale również – lub przede wszystkim – o ile mniej użytkowanie ich budynku wpłynie na otaczające nas środowisko.

 

– Czego oczekują klienci od deweloperów?

 

Z jednej strony dających wymierne korzyści rozwiązań pomagających im spełnić wymogi ESG, z drugiej – zrozumienia i poniekąd realizacji ich strategii zrównoważonego rozwoju. Najemcy i inwestorzy zaczynają mierzyć i obniżać swój wpływ środowiskowy w operacjach i łańcuchach dostaw, także w budowie, najmie i eksploatacji budynków. Szukają więc partnerów, którzy im w tym pomogą: nie tylko dostarczą zielone rozwiązania i budynki, lecz także nie obciążą ich swoim śladem środowiskowo-społecznym, bo będą mieć podobne podejście do odpowiedzialnego biznesu. W innym wypadku narażają się na wyższe rachunki za eksploatację czy szybszy spadek wartości nieruchomości, ale też wyższe koszty kapitału, ryzyka legislacyjne, rynkowe i reputacyjne dla swojej działalności.

 

– Nic, co robią firmy – ani pozytywnego, ani negatywnego – nie dzieje się w oderwaniu od otoczenia. Czy w 7R jest podobnie?

 

Oczywiście. Nasza polityka ESG to nie tylko zielone budownictwo. To także m.in. etyczne prowadzenie sprzedaży, współpracy i polityki informacyjnej. Uważamy na wydatki, wprost odradzamy rozwiązania, które nie mają sensu użytkowego albo wiązałyby się ze zbędnymi kosztami i ryzkami dla klienta lub otoczenia na przestrzeni lat. Gdy widzimy, że oczekiwania klientów opierają się na niepełnych lub nieprawdziwych przekazach marketingowych, greenwashingu, uczciwie zwracamy na to uwagę, doradzając najkorzystniejsze rozwiązania – dla nich i dla otoczenia. Przykładem jest tu np. wykorzystanie odzysku wody szarej w budynku i wokół niego. O ile to popularne rozwiązanie sprawdza się świetnie w nawadnianiu terenów zielonych, to już jego zastosowanie także w sanitariatach niesie ze sobą ryzyko częstszych i większych wydatków serwisowych i eksploatacyjnych w przyszłości – klient musi o tym wiedzieć. Tak według nas wyglądają odpowiedzialny biznes i partnerstwo w praktyce.

 

– Rozwoju jakich nowych rozwiązań ESG możemy się spodziewać na rynku magazynowym?

 

Upatrywałbym sporego potencjału wzrostu w coraz większym wykorzystaniu pomp ciepła w budynkach magazynowych. Ciekawie zapowiadają się też możliwości magazynowania energii OZE wytworzonej na działce, na której znajduje się budynek m.in. z instalacji fotowoltaicznych. Zmagazynowana w dni słoneczne czysta energia mogłaby być wykorzystana przez najemcę lub właściciela do zasilania wózków widłowych lub ładowania elektrycznej floty w dni z niekorzystną pogodą.  

Nasza polityka ESG to nie tylko zielone budownictwo. To także m.in. etyczne prowadzenie sprzedaży, współpracy i polityki informacyjnej.

Piotr Miodek

Head of BTS w 7R

Autor: Piotr Miodek

Head of BTS w 7R | Ekspert ds. ESG

Piotr Miodek odpowiada w firmie za projekty realizowane w formule Build-to-Suit. Ekspert w zakresie tworzenia i wdrażania strategii ESG. Na różnych etapach powstawania inwestycji doradza w kwestii stosowania efektywnych rozwiązań proekologicznych, przyjaznych dla środowiska i zwiększających efektywność operacyjną i kosztową budynków.

Kontakt: [email protected]

ROZWIŃ WIĘCEJ