Łańcuch dostaw w erze automatyki magazynowej

Każdy przedsiębiorca doskonale zdaje sobie sprawę, że prowadzenie firmy oznacza ciągłą optymalizację przeróżnych procesów. Dziś, w dobie błyskawicznie zmieniających się oczekiwań klientów i uwarunkowań rynku, jest to szczególne wyzwanie. Rozwój technologii sprawia jednak, że możesz im podołać i przy tym w znacznym stopniu zwiększyć wydajność swojej firmy. 

 

Jak w dzisiejszych czasach mogą funkcjonować łańcuchy dostaw? Jaką rolę odgrywają tu magazyny? O tym wszystkim piszemy w poniższym artykule. 

 

Z jakich etapów składa się łańcuch dostaw? 

 

Łańcuch dostaw to proces, który rozpoczyna się w momencie złożenia zamówienia przez klienta, a kończy wraz z dostarczeniem produktu i zamknięciem transakcji. Obejmuje on szereg czynności takich jak planowanie, realizacja, kontrola procesów związanych z przepływem materiałów i informacji i dostawa. 

 

Co ważne, na różnych etapach współpracuje ze sobą wiele osób i przedsiębiorstw. Wszystkie te elementy w łańcuchu dostaw mogą zostać usprawnione - właśnie dzięki automatyzacji i odpowiedniemu magazynowi. 

 

Jak nowe technologie pomagają w zarządzaniu łańcuchem dostaw? 

 

Wymagania współczesnych konsumentów stale rosną. Trudno się temu dziwić - doskonale zdają sobie oni sprawę z możliwości stwarzanych przez nowe technologie i chcą z nich korzystać. Jest to dziś widoczne przede wszystkim w e-commerce, gdzie chociażby natychmiastowa wysyłka jest standardem, ale w innych branżach również możemy zaobserwować podobne tendencje. 

 

Jak dzięki nowym technologiom możesz wyjść naprzeciw wymaganiom swoich klientów i zwiększyć efektywność biznesu? 

 

1. Magazyn szyty na miarę

  1.  

Cały łańcuch dostaw opiera się tak naprawdę na pracy magazynu. Dziś masz wybór i możesz w maksymalnym stopniu dostosować go do potrzeb wynikających ze specyfiki Twojego biznesu. Nowoczesne magazyny charakteryzuje modułowość umożliwiająca adaptację powierzchni pod konkretny rodzaj działalności. Na płynność i wydajność pracy w ogromnym stopniu wpływa również możliwość połączenia powierzchni magazynowej z wygodnym i przyjaznym dla pracowników biurem. 

 

Co więcej, odpowiedni magazyn umożliwi Ci też obniżenie kosztów związanych chociażby z zużyciem energii czy wody. Nie jest tajemnicą, że zrównoważony rozwój to dziś klucz do sukcesu. Właśnie dlatego magazyny 7R są wyposażone w takie rozwiązania jak zwiększona izolacyjność ścian, gwarantująca mniejsze zużycie energii, oświetlenie światłem dziennym na poziomie kilkunastu procent czy ogrzewanie gazowe poprzez promienniki. 

 

2. Pozyskiwanie i zarządzanie danymi 

 

Łańcuch dostaw to nie tylko procesy logistyczne. Z roku na rok staje się on coraz bardziej złożony, co sprawia, że kluczowe znaczenie ma odpowiednie zarządzanie informacjami, które prowadzi do podejmowania trafnych decyzji biznesowych. 

 

Nowoczesne systemy, których działanie jest oparte na sztucznej inteligencji, umożliwiają agregowanie wszystkich danych w jednym miejscu, a także monitorowanie w czasie rzeczywistym, jak zmieniają się określone wartości. Wykorzystanie specjalistycznych czujników umożliwia np. przewidywanie opóźnień, a także czasu przybycia określonych towarów. 

Kluczową rolę odgrywa jednak fakt, że program napędzany sztuczną inteligencją dokonuje analizy pobieranych danych i to znacznie szybciej niż człowiek. Pracownicy mogą dzięki temu szybciej podejmować decyzje i skupiać się na działaniach wymagających ich kreatywności i zaangażowania. 

 

3. Automatyzacja procesów logistycznych 

 

Oczywiście łańcuch dostaw to także procesy biznesowe. W ich optymalizacji również pomoże Ci sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe. Jakie rozwiązania mają dziś znaczący wpływ na funkcjonowanie łańcuchów dostaw? 

  • Kontrola stanów magazynowych. Magazynowanie jeszcze nigdy nie było tak efektywne. Inteligentne systemy pozwalają uniknąć braków zapasów, co znacznie skraca proces dostawy towaru do klienta. Utrzymanie systemu śledzenia jest możliwe poprzez użycie technologii etykietowania za pomocą kodów kreskowych lub RFID. 

  • Automatyzacja odbioru i zwrotów towarów. Mowa tu np. o takich rozwiązaniach, jak wykorzystanie oprogramowania analitycznego do analizy kolejek przy kasach lub zwroty do automatycznych skrytek, obsługiwanych za pomocą kodów QR. 

  • Zautomatyzowanie transportu ładunków. Nowoczesne magazyny automatyczne wykorzystują wszelkiego rodzaju systemy do zwiększania tempa przepływu materiałów i poprawy bezpieczeństwa w obiektach. 

  • Monitoring kluczowych KPI, czyli wskaźników efektywności. Dzięki temu zyskasz wiedzę na temat tego, jak funkcjonują poszczególne aspekty Twojego przedsiębiorstwa i co warto usprawnić. 

4. Integracja firm i osób zaangażowanych w łańcuch dostaw 

 

Zarządzanie łańcuchem dostaw to współpraca producentów, różnych dostawców, dystrybutorów, partnerów handlowych i w końcu - samych klientów. Aby przebiegała ona maksymalnie wydajnie, konieczne jest zapewnienie swobodnego przepływu informacji. 

 

W tym również pomagają specjalistyczne oprogramowania (takie jak systemy WMS, ERP czy inne rozwiązania wykorzystujące najnowsze technologie). Umożliwiają one zarządzanie wszystkimi procesami z poziomu jednego panelu, a więc wspólne planowanie pracy i dostęp do tych samych danych dla wszystkich zainteresowanych osób. 

 

W wygodnej współpracy wielu firm pomoże także lokalizacja magazynów regionalnych. To bardzo ważne, aby dojazd do nich był maksymalnie wygodny i znajdowały się blisko siedziby firmy. Takie wymagania spełniają magazyny 7R City Flex. 

 

Automatyzacja łańcuchów dostaw – podsumowanie 

 

Warto zdawać sobie sprawę, że zautomatyzowanie łańcucha dostaw ma wiele korzyści - nie tylko tych związanych z szybszą realizacją zamówień. Korzystanie z nowych technologii pozwala poprawić obsługę klienta, zwiększa efektywność poszczególnych procesów biznesowych i produktywność pracowników. 

 

Na praktycznie każdy element łańcucha dostaw wpływa również nowoczesny magazyn. Wybierz taki, który w największym stopniu odpowiada Twoim potrzebom. 

 

ROZWIŃ WIĘCEJ