Log i tech, czyli optymalizacja na świeczniku

Wśród najemców rośnie zapotrzebowanie na optymalizację procesów magazynowych. Z jednej strony kierunek rozwoju wyznacza sukcesywne zwiększanie efektywności operacyjnej i kosztowej, z drugiej zaś zmniejszanie negatywnego wpływu na środowisko.

Najemcy stają się coraz bardziej świadomi swoich potrzeb. Wiedzą, że obiekt magazynowy to część ich biznesu, więc konkretne rozwiązania w nim zaimplementowane przynoszą wymierne realne korzyści. Wśród najbardziej pożądanych obecnie rozwiązań technicznych, które wraz z efektywnością kosztową podnoszą komfort użytkowania obiektów magazynowych, jest odpowiednie wykorzystanie energii. Jak mówi Marzena Taube, Leasing Director- Pomerania w 7R, wysokiej jakości izolacja budynków magazynowych pozwala zaoszczędzić energię cieplną.

W 7R od lat stosujemy wysokiej jakości izolacje ścian i dachu, przewyższające standardy rynkowe. W przełożeniu na koszty eksploatacji budynku generuje to bardzo duże oszczędności oraz podnosi komfort pracy tam zatrudnionych.

mówi Marzena Taube

Leasing Director- Pomerania

W obiektach budowanych przez 7R instalowane są też destryfikatory. To umieszczane przy dachu budynku urządzenie przemieszcza skumulowane na najwyższych partiach budynku ciepłe powietrze, tak by ogrzewało całą przestrzeń. Obliczono, że pozwala to zmniejszyć zużycie ciepła o 8 proc.

 

– W sytuacji, w której ceny prądu i gazu rosną w tak szybkim tempie, jakie obserwujemy obecnie, dla najemcy jest to kluczowe. Warto również pamiętać, że magazyny są w 99 proc. ogrzewane gazem. Ma to znaczenie w przypadku naprawdę dużych powierzchni – podkreśla Marzena Taube.

 

Na kolejne oszczędności można liczyć, gdy do oświetlenia strefy przydockowej wykorzystywane są świetliki, które doprowadzają światło dzienne do wnętrza obiektu.

 

– To rozwiązanie stosowane przez 7R, podobnie jak wszystkie poprzednie, również przewyższa aktualne standardy rynkowe i – co ważne – pozytywnie wpływa na komfort pracy osób zatrudnionych w tych obiektach – mówi Marzena Taube.

 

Ekoefektywność

 

Efektywność kosztowa i środowiskowa przenikają się, bo poza optymalizacją kosztów rozwiązania wdrażane w realizowanych przez 7R projektach mają na celu zmniejszenie negatywnego wpływu budynków na środowisko. Firma jako jedna z pierwszych na rynku zaczęła instalować panele fotowoltaiczne na dachach budynków. Stosuje również systemy do recyklingu deszczówki pobieranej z dachów obiektów.

 

– Obliczyliśmy, że wykorzystywane w naszych obiektach panele fotowoltaiczne na powierzchni 20 tys. mkw. są w stanie dostarczyć do 100 proc. dobowego zapotrzebowania na energię. Daje to ogromne oszczędności na poziomie kosztów eksploatacyjnych – zapewnia Marzena Taube.

 

Obiekty 7R wyposażone są także w sterowniki LED DALI. System nie tylko dostosowuje się do natężenia światła zewnętrznego, ale też wyposażony jest w czujniki, które uruchamiają oświetlenie po wykryciu ruchu. – To rozwiązanie przede wszystkim zapewnia oszczędności w zużyciu energii elektrycznej – podkreśla ekspertka 7R.

 

Automatyzacja wynosi wydajność na nowy poziom

 

Jednym z głównych trendów, napędzanym w znacznym stopniu przez rozwój e-commerce, jest automatyzacja procesów magazynowych. Zwrot w kierunku robotyzacji jest na tyle silny, że magazyny dostarczone na rynek jeszcze kilka lat temu w niczym nie przypominają już tych realizowanych obecnie. Jak wyjaśnia Marzena Taube, niemal wszystkie firmy z sektora e-commerce stosują obecnie zautomatyzowane wielopoziomowe systemy składowania, które pną się coraz wyżej. Mowa tu o różnego rodzaju sorterach, ale też wielopoziomowych systemach miniload czy AutoStore.

Jeszcze niedawno standardowa wysokość magazynu nie przekraczała 10 m netto. Dziś spora część realizowanych przez nas projektów mierzy już 12 m netto, a w przypadku niektórych wysokość sięga 15, a nawet 20 m netto. Budynki są też w pełni zautomatyzowane. Wyższe systemy składowania zapewniają z kolei większą efektywność wykorzystania przestrzeni magazynowej - uzupełnia Marzena Taube.

Marzena Taube

Autor: Marzena Taube

Leasing Director w 7R

Marzena Taube jest odpowiedzialna za komercjalizację powierzchni magazynowo-produkcyjnej zarówno w Parkach 7R i jak magazynach miejskich – 7R City Flex na Pomorzu. W zakres jej obowiązków wchodzi aktywne pozyskiwanie oraz obsługa klientów, a także przygotowanie, negocjowanie oraz finalizowanie umów najmu. W jej portfolio znajdują się obiekty magazynowe i magazynowo-przemysłowe dla firm z branży ecommerce, logistyki a także produkcji. Prowadziła projekty z indywidualnym dostosowaniem powierzchni dla klientów m.in w antresole z automatyką, ponadstandardowym zabezpieczeniem przeciwpożarowym, a także dostosowaniami do produkcji.

Kontakt: [email protected] 

ROZWIŃ WIĘCEJ