Magazyn BTS dla firmy Aluprof

Klient: Aluprof SA

Projekt: Zaprojektowanie i budowa obiektu magazynowo-produkcyjnego o łącznej powierzchni 20 500 mkw. (20 000 mkw. część magazynowo-produkcyjna; 500 mkw. część biurowa)

Realizacja: maj 2021 – marzec 2022

Lokalizacja: Międzyrzecze (woj. śląskie)

Generalny wykonawca: Atlas Ward

Formuła: BTS (Build-to-Suit)

Oddany do użytku: marzec 2022

 

Wymagania klienta

 • nowoczesny obiekt zwiększający efektywność pracy
 • dostosowanie obiektu do charakteru produkcji
 • zaplecze biurowe
 • komfortowe i bezpieczne warunki pracy
 • zgodność z normami środowiskowymi

Oczekiwaniem Aluprof było otrzymanie nowoczesnej hali magazynowo-produkcyjnej z zapleczem biurowym, w pełni przystosowanej – architektonicznie i technologicznie – do przygotowywania półproduktów do produkcji okien i drzwi oraz przechowywania profili i komponentów aluminiowych.

 

Stworzony w ciągu 11 miesięcy obiekt został wyposażony w szereg innowacyjnych, dopasowanych do potrzeb klienta rozwiązań, usprawniających procesy magazynowania, produkcji i transportu. Zaprojektowaliśmy m.in. system suwnic zintegrowanych z konstrukcją dachu hali, przez co było możliwe wyeliminowanie słupów i podpór, i stworzenie multifunkcyjnej strefy załadunkowej o wysokiej elastyczności.

 

W obiekcie znajduje się także - połączona z halą magazynową - wyspecjalizowana śluza rozładunkowa, umożliwiająca sprawny i bezpieczny rozładunek dłużycy aluminiowej. Zastosowaliśmy również większe od standardowych bramy wjazdowe, aby umożliwić wjazd samochodów dostawczych o ponadstandardowych gabarytach do środka hali, dzięki czemu załadunki i rozładunki bez problemu mogą odbywać się wewnątrz budynku.

 

W strefie załadunkowej i strefie ładowania wózków posadzka została wykończona warstwą żywicy epoksydowej, co zwiększa jej odporność na trwałe zabrudzenia oraz wydłuża jej żywotność. Z racji możliwego ruchu samochodów wewnątrz hali, została wykonana kanalizacja podposadzkowa wraz z wpustami odwadniającymi, aby uniemożliwić zaleganie wody na powierzchni posadzki.  

 

Ze względu na specyfikę operacji Aluprof i niestandardowy sposób składowania, w obiekcie został zaprojektowany specjalny system przeciwpożarowy.

 

Kluczowe wyróżniki obiektu

 • instalacja fotowoltaiczna o mocy 50 kWp
 • certyfikat BREEAM na poziomie Very Good
 • podwyższona izolacyjność przegród dla całego obiektu
 • śluza rozładunkowa
 • podział hali na dwie niezależne strefy pożarowe
 • instalacja tryskaczowa międzyregałowa
 • dostosowanie części obiektu do pracy stałej

BTS z certyfikatem BREEAM

 

Wybudowany obiekt jest objęty certyfikacją BREEAM na poziomie Very Good, co potwierdza jego proekologiczny charakter.

 

Inwestycja została przygotowana z uwzględnieniem założeń systemu BREEAM już od wczesnego etapu planowania. Oznacza to m.in. że drewno wykorzystywane podczas budowy pochodziło z legalnych źródeł o znanym łańcuchu dostaw, budowa odbywała się w wysokim rygorze wymagań BHP, a przez cały okres trwania budowy monitorowano i minimalizowano zużycie mediów oraz emisje pochodzące z transportów materiałów i odpadów.

 

Dzięki zastosowanym innowacyjnym rozwiązaniom emisja CO2 została zredukowana o 28,9%. Wynik Analizy Cyklu Życia Budynku na poziomie 87,9% potwierdza maksymalne zmniejszenie zużycia energii, emisji i wpływu na środowisko w całym cyklu życia budynku.

Opomiarowanie zużycia energii włączone w system zarządzania budynkiem pozwala na optymalizację kosztów energii. W całym obiekcie zastosowano energooszczędne oświetlenie LED, a sterowanie oświetleniem zewnętrznym za pomocą zegara astronomicznego i czujników ruchu ogranicza zanieczyszczenie światłem.

 

W budynku i na terenie inwestycji wprowadzono rozwiązania pozwalające na redukcję zużycia wody wodociągowej. Zainstalowane komponenty (takie jak perlatory czy wkładki redukujące przepływ) zapewniają oszczędność wody o ponad 57,82% w stosunku do przeciętnego modelu zużycia.

 

W procesie certyfikacji partnerem 7R była firma JW+A.

Autor: Dominika Curyło

Leasing Manager, BTS expert

Dominika ma wieloletnie doświadczenie w branży nieruchomości. W 7R pracuje w zespole wyspecjalizowanym w realizacji projektów typu BTS, czyli budowanych zgodnie z konkretną specyfikacją danego klienta. Dominika jest absolwentką wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Kontakt: [email protected] 

Autor: Piotr Miodek

Head of BTS w 7R | Ekspert ds. ESG

Piotr Miodek odpowiada w firmie za projekty realizowane w formule Build-to-Suit. Ekspert w zakresie tworzenia i wdrażania strategii ESG. Na różnych etapach powstawania inwestycji doradza w kwestii stosowania efektywnych rozwiązań proekologicznych, przyjaznych dla środowiska i zwiększających efektywność operacyjną i kosztową budynków.

Kontakt: [email protected]

ROZWIŃ WIĘCEJ