Wywieranie pozytywnego wpływu

„Źródło życia” to tytuł pracy, dzięki której Monika Nawacka zdobyła III nagrodę w konkursie 7R „Warehouse of art: Young art for the planet” w kategorii mural na zbiornik przeciwpożarowy. Artystka przekonuje, że w dobie szybkiej ekspansji urbanistycznej człowiek powinien brać pod uwagę rozwiązania ekologiczne, które pozwolą na swobodną koegzystencję z naturalnym środowiskiem.

 

Inspiracją do powstania pracy konkursowej była infrastruktura miejska i sposób potraktowania w niej obiegu wody.

 

– Im większa aglomeracja, tym bardziej powinniśmy się starać, aby dobrze gospodarować wodą. Tam, gdzie występuje woda, tam powstaje życie, a życie bez wody nie może istnieć. Tyczy się to zwłaszcza inżynierii wodnej. Projektowanie powinno być rozważne, z szacunkiem do ograniczonych zasobów wody – przekonuje Monika Nawacka.

 

Nie jest to jednak jedyny wątek, do którego nawiązuje nagrodzona praca.

 

– Woda jest wszędzie dookoła oraz woda jest w nas. Pozwala na sprawne funkcjonowanie naszego organizmu, gdy jest dobrze dystrybuowana. Organizm ludzki można więc porównać do układu sieci wodnych występujących wokół nas i do tego w moim projekcie również chciałam nawiązać – tłumaczy artystka.

 

Wątek eko

 

Aspekt ekologiczny w podejściu do projektu konkursowego przejawia się również w doborze materiałów, z których może powstać. Artystka zasugerowała, że do wykonania muralu odpowiednie będą farby fotokatalityczne pozwalające stworzyć mural antysmogowy. Dodaje również, że natura jest inspiracją do tworzenia przez nią innych prac.

 

– Stworzyłam między innymi film, którego tematem przewodnim były rośliny domowe. Są one jedną z moich pasji. Jako ludzie potrzebujemy roślin w swoim bliskim i dalszym otoczeniu. Myślę też o kolejnym filmie. Jego motywem przewodnim byłby problem zabetonowania polskich miast, a także wyzwania związane z rewitalizacją przestrzeni – zdradza Monika Nawacka i nieco żartobliwie dodaje: zwłaszcza latem robi się to gorący temat.

 

Zacząć od siebie

 

Artystka uważa, że tematyka związana ze zmianami klimatycznymi i ochroną środowiska jest tak ważna i na tyle aktualna, że nie tylko artyści powinni ją poruszać w swoich pracach. To dziedzina dla każdego.

Artyści powinni czuć moralny obowiązek, żeby sygnalizować te zagadnienia. Narzędzi i form do rozwijania społecznej świadomości w tym zakresie jest bez liku. Można też zacząć od siebie. Jestem weganką, a produkcja mięsa związana z dużym zużyciem wody. Nie piję też wody butelkowanej

– deklaruje Monika Nawacka i dodaje, że konkursy takie jak 7R „Warehouse of art: Young art for the planet” to dobra inicjatywa, ponieważ mają pozytywny wpływ na budowanie świadomości związanej z ochroną środowiska.

O konkursie Warehouse of Art

 

Konkurs 7R „Warehouse of art: Young art for the planet” był skierowany do studentów i absolwentów warszawskiej ASP. Jego motywem przewodnim było hasło „Technologia. Ekologia. Człowiek. Koegzystencja”. Zadanie konkursowe polegało na stworzeniu projektu sztuki użytkowej o tematyce ekologicznej w jednej z trzech kategorii: ergonomiczne siedzisko, mural na zbiornik przeciwpożarowy i ekologiczny gadżet 7R. W sumie na konkurs wpłynęło 26 prac. Prace laureatów są dostępne na stronie 7rwarehouseofart.pl.

Autor: Monika Nawacka

Monika Nawacka jest studentką Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Sztuki Mediów. Temat ekologii oraz ochrony zasobów naturalnych jest bardzo bliski artystce. Sama na co dzień wdraża rozwiązania proekologiczne, a także promuje je wśród bliskich. Interesuje ją problem zmian klimatycznych oraz konsumpcjonizmu, który stanowi ogromne zagrożeniem dla planety i ściśle wiąże się z ludzką psychiką. Ma nadzieję na rozpowszechnienie idei dbania o środowisko naturalne, aby stało się codziennym nawykiem.

ROZWIŃ WIĘCEJ