Zielony magazyn, czysty zysk

Zaprojektować budynek tak, aby optymalnie czerpał z zasobów natury, wspierał jej ochronę, ale też skutecznie opierał się skutkom zmiany klimatu i upływowi czasu. Zadanie niemożliwe? Nie tylko możliwe, ale też coraz częściej poszukiwane przez klientów – opowiada Edyta Knap, architektka w 7R. 

Ustawodawcy i regulatorzy rynku na całym świecie nakładają kolejne środowiskowe i społeczne wymogi na podmioty gospodarcze. Przoduje w nich UE realizująca strategię społeczno-gospodarczą Europejski Zielony Ład. Jednym z jej 10 kluczowych obszarów jest budowanie i remontowanie w sposób oszczędzający zasoby i energię. 

 

Budynki odpowiadają za dużą część globalnej emisji gazów cieplarnianych, ale też m.in. przyczyniają się do realizacji innych celów ładu: produkcji czystej energii (OZE), przejścia przemysłu na obieg zamknięty (GOZ), zachowania bioróżnorodności. Stawiają też czoła coraz mniej przewidywalnym siłom natury i są inspiracją do tworzenia nowych, zielonych technologii.  

 

Czysty zysk  

 

Gra toczy się więc o wysoką stawkę także dla projektantów.  

Klienci coraz częściej pytają o zielone rozwiązania, czasem to pierwsza rzecz, o jakiej mówią w kontekście potrzeb, które ma spełnić ich nowa przestrzeń magazynowa. Zielone certyfikacje budynków typu BREEAM, które zapewniamy, są już przyjętym standardem. Teraz klientów interesują m.in. instalacje fotowoltaiczne, rodzaj oświetlenia, parametry ocieplenia i izolacji.

Edyta Knap

Architektka 7R

Co jest do wygrania? Według wyliczeń dewelopera panele fotowoltaiczne na dachu magazynu o powierzchni 20 tys. mkw. mogą pokryć aż 60 proc. dziennego zapotrzebowania budynku na energię. Z kolei lepsze zarządzanie wodą, m.in. wykorzystanie wody szarej i deszczowej oraz kontrola zużycia i wycieków, może pomóc zaoszczędzić nawet 2,4 tys. l wody dziennie w obiekcie takiej wielkości. Inteligentny system oświetlenia LED pobierze o 90 proc. mniej energii, a destryfikatory odprowadzające ciepłe powietrze spod sufitu w niższe partie budynku dadzą oszczędność blisko 10 proc. na ogrzewaniu, podobnie jak uszczelnienie doków.  

 

Ale oszczędności zasobów i kosztów to nie wszystko. Rozwiązania 7R wspierają również inne cele środowiskowe klientów. Wieże antysmogowe oczyszczają powietrze na zewnątrz budynków. Na dachach i wokół obiektów dba się też o retencję wody, tworząc tzw. ogrody deszczowe, rowy chłonne i suche potoki, czyli naturalne lub sztuczne zagłębienia terenu, w których może się gromadzić woda gruntowa i opadowa. W zachowaniu bioróżnorodności, szczególnie na terenach miejskich, pomagają natomiast m.in. łąki kwietne i domki dla owadów.  

 

Era zera  

 

Przezorny klient lub inwestor magazynowy zwraca dziś uwagę nie tylko na wpływ obiektu na otoczenie, ale też wpływ otoczenia na obiekt w przyszłości.  

My też myślimy dalekowzrocznie – na przykład w naszych obiektach stosujemy o wiele grubszą warstwę izolacyjną w dachu i ścianach, niż jest obecnie wymagana prawnie. Magazyn nie przegrzewa się wtedy latem i nie wychładza zimą. Wiemy, że przepisy zmienią się z czasem, więc oszczędzamy klientom kłopotów i wydatków już dziś

- dodaje Edyta Knap.

Klienci doceniają tę troskę. Żabka, dla której 7R realizuje innowacyjne centrum dystrybucyjne w Radzyminie, będzie czerpać energię z paneli fotowoltaicznych i skorzysta m.in. z wież antysmogowych i niepylącej kostki na placu manewrowym. Podkrakowski obiekt dla BWI Group zapewni zarówno zasilanie, ogrzewanie, chłodzenie, jak i wentylację budynku za pomocą jedynie pieca gazowego w systemie trigeneracji.  – Zmierzamy w kierunku magazynów samowystarczalnych, zeroemisyjnych, w całości zasilanych energią z OZE. Dlatego w przyszłości będziemy m.in. łączyć kilka źródeł energii odnawialnej, obok paneli fotowoltaicznych proponować też pompy ciepła czy np. pionowe turbiny wiatrowe – opowiada Edyta Knap.  

 

Zielona przyszłość to nie tylko wyzwania, lecz także nowe szanse dla architektów. Na razie np. konstrukcja magazynów z instalacją fotowoltaiczną na dachach wymaga dodatkowego wzmocnienia, ale technologia rozwija się błyskawicznie.  – Pojawiają się nowe tworzywa do budowy dachów czy fasad, które mają już wbudowane ogniwa fotowoltaiczne. To da nam jeszcze więcej możliwości – dodaje architekt 7R.  

Zielone rozwiązania na rynku magazynowym to nie tylko konieczność ze względu na zmieniający się klimat – ten regulacyjny, inwestycyjny, rynkowy i środowiskowy – ale też wymierna oszczędność dla właścicieli i najemców.

Autor: Edyta Knap

Architektka w 7R

Edyta Knap projektuje centra magazynowe i przemysłowe przeznaczone dla wielu najemców oraz obiekty typu Build-To-Suit. We współpracy z innymi działami odpowiada za proces projektowy, począwszy od analizy terenu, poprzez sporządzenie dokumentacji technicznej, uzyskanie niezbędnych uzgodnień i pozwoleń, aż po uzyskanie pozwolenia na budowę. Ponadto, zajmuje się sporządzaniem analiz chłonności oraz koncepcji projektowych dla najemców. W swojej pracy skupia się na projektowaniu z uwzględnieniem zasad zrównoważonego rozwoju.

Kontakt: [email protected] 

ROZWIŃ WIĘCEJ