Efektywność energetyczna w halach magazynowych: jak osiągnąć oszczędności?

Hale magazynowe to obiekty budowlane przystosowane do potrzeb przechowywania towarów. Poza wymaganiami związanymi z logistyką, w obecnych czasach muszą sprostać również oczekiwaniom, jakie stawia inwestor czy najemca pod względem efektywności energetycznej.

O ile nowobudowane hale przeznaczone na wynajem czy powstające w związku z indywidualnym zamówieniem już na etapie projektowania analizowane są pod kątem zmniejszonego zużycia energii, o tyle budynki w trakcie użytkowania można dostosować do potrzeb jedynie poprzez podjęcie pewnych określonych działań mających na celu zmniejszenie zużycia energii elektrycznej i cieplnej.

Czym jest efektywność energetyczna?

Efektywność energetyczna odnosi się do stosunku między wykorzystaną energią a osiągniętymi rezultatami, czyli wydajnością, korzyściami lub efektami końcowymi. Oznacza to, że efektywność energetyczna polega na osiąganiu jak największej wartości, wyników lub usług przy minimalnym zużyciu energii. Ma na celu optymalne wykorzystanie dostępnej energii, minimalizowanie strat i zmniejszanie negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Jest ważnym aspektem zrównoważonego rozwoju i oszczędzania zasobów energetycznych.

Hale magazynowe a efektywność energetyczna

W przypadku budynków, w tym również hal magazynowych, efektywność energetyczna może obejmować stosowanie izolacji termicznej, energooszczędnych systemów oświetleniowych, a także urządzeń i systemów grzewczych czy chłodniczych, które zmniejszają zużycie energii.

Efektywność energetyczna w hali namiotowej i budynku o dobrej izolacji termicznej

Zastanawiając się, w jaki sposób zmniejszyć zużycie energii w halach magazynowych, wpływając tym samym na poprawę efektywności energetycznej obiektu, trzeba przede wszystkim uświadomić sobie, że wiele zależy od konkretnego rozwiązania. W magazynowych halach namiotowych z oczywistych względów nie da się uzyskać tak dobrych parametrów, jak w obiektach o konstrukcji stalowej ze ścianami czy dachami z płyty warstwowej. Podobnie trudniej jest zmniejszyć zużycie energii w halach wysokiego składowania, niż w obiektach niskich.

Jak zaprojektować powierzchnię magazynową w kontekście efektywności energetycznej?

Projektowanym obecnie halom magazynowym, stawia się wysokie wymagania co do efektywności energetycznej. Coraz częściej klienci zamawiający projekt powierzchni magazynowej oczekują realizacji hal magazynowych jako wielkopowierzchniowych obiektów pasywnych.

Hala magazynowa - gdzie szukać oszczędności na energii?

W przypadku nowobudowanej hali, kwestie efektywności energetycznej brane są pod uwagę już na etapie projektowania. Co jednak w przypadku, jeśli nieruchomość już istnieje i jest eksploatowana? W jaki sposób można dostosować obiekt do określonych wymagań związanych z gospodarką energetyczną budynku? Halę magazynową zlokalizowaną na konkretnej działce, wyposażoną w ściany określonej grubości, z określonych materiałów budowlanych, można dostosować do wymagań związanych ze zmniejszeniem zużycia energii na wiele sposobów, m.in.:

  • inwestując w park maszynowy o wysokiej energooszczędności,

  • dokonując termomodernizacji budynku, wymiany stolarki,

  • inwestując w odnawialne źródła energii,

  • wymieniając źródła światła na LED,

  • automatyzując zarządzanie oświetleniem, ogrzewaniem czy chłodzeniem budynku.

Dobre parametry izolacyjne hal magazynowych

Termoizolacja to jeden z istotnych aspektów związanych z efektywnością energetyczną. Poza izolacją ścian i dachów, w halach magazynowych należy zwrócić szczególną uwagę na bramy wjazdowe. Są one słabym ogniwem jeśli chodzi o izolacyjność budynku. Pozostają otwarte przez większą część doby, prowadząc do wychłodzenia, a także uciążliwych przeciągów. Warto podkreślić, że przeciągi to nie tylko zjawisko niekorzystne dla pracowników hali, ale także pociągające za sobą zwiększenie wilgotności i w efekcie wzmożoną pracę systemów osuszania.

W konsekwencji, niezabezpieczone bramy to zwiększone zużycie energii, a zatem mniejsza efektywność energetyczna budynku. Można ją zwiększyć stosując dostępne powszechnie w sprzedaży kurtyny z PCV zaprojektowane w sposób, który nie utrudnia korzystania z bram, a jednocześnie chroni przed napływem zimnego i wilgotnego powietrza do wnętrza obiektu.

Jak oszczędzać energię elektryczną - LED

Choć magazynowanie nie wymaga zwykle oświetlenia o dużym natężeniu, to jednak nawet wyłącznie przechowywanie towarów wiąże się z zapewnieniem choćby minimalnej jasności w obiektach magazynowych. Najbardziej efektywnym pod względem ekonomicznym jest obecnie oświetlenie LED o niewielkich mocach. Warto wspomnieć, że źródło LED o mocy 6-8 W odpowiada tradycyjnej żarówce o mocy 60 W. Dlatego duże oszczędności w zużyciu energii zapewnia już sama wymiana dotychczasowych źródeł światła, na oświetlenie bazujące na diodach elektroluminescencyjnych.

Systemy automatyki - oświetlenie, ogrzewanie, chłodzenie

Zautomatyzowana hala magazynowa, podobnie jak każdy inny budynek, to zwykle większe oszczędności na energii cieplnej i elektrycznej. Sterowanie oświetleniem eliminuje obszary, które pozostają oświetlone wtedy, kiedy nie jest to niezbędne. Podobnie sterowanie ogrzewaniem i chłodzeniem pozwala na zoptymalizowanie temperatury w zależności od bieżących potrzeb.

Hale magazynowe a odnawialne źródła energii

Warunki atmosferyczne panujące w naszej strefie klimatycznej pozwalają na stosunkowo efektywne wykorzystanie energii odnawialnej pochodzącej z fotowoltaiki. Choć energię dla hal magazynowych można pozyskać również z innych źródeł odnawialnych (OZE), to jednak ogniwa fotowoltaiczne zdecydowanie dominują zarówno ze względów klimatycznych, jak i prawnych.

Warto podkreślić, że najlepszy uzysk z energii słonecznej przypada na miesiące wiosenne i letnie, podczas gdy jesienią i zimą energia generowana z fotowoltaiki jest znacznie mniejsza. Według niektórych specjalistów w tej dziedzinie, korzystne dla produkcji energii na potrzeby własne, byłoby połączenie ogniw z niewielkimi, lokalnymi wiatrakami. Skorzystałyby na tym hale magazynowe zlokalizowane w obszarach, w których występują silne wiatry. Specyfika produkcji wiatrowej jest przeciwna do produkcji z fotowoltaiki w tym sensie, że najlepsze uzyski przypadają na jesień i zimę, podczas gdy wiosną i latem znacznie słabną.

Niejeden kompleks hal magazynowych skorzystałby z takiego rozwiązania i być może będzie to możliwe w Polsce w najbliższej przyszłości - obecny stan prawny znacząco ogranicza zastosowanie wiatraków, choć zmiany postępują w kierunku korzystnym dla zwolenników energii wiatrowej.

Magazyny energii jako uzupełnienie OZE

Energia pochodząca ze źródeł odnawialnych, choć darmowa i ekologiczna, ma pewną zasadniczą wadę - jej produkcja jest nieprzewidywalna, ponieważ zależy od warunków pogodowych. Decydując się na nowoczesny magazyn wyposażony w fotowoltaikę (panele można zlokalizować na dachu, jeśli konstrukcja na to pozwala, ale także na terenie przed czy za halą magazynową), warto zastanowić się również nad magazynami energii.

Są to najczęściej akumulatory lub baterie, które pozwalają na zmagazynowanie nadwyżek energii, kiedy produkcja jest wyższa niż zapotrzebowanie i wykorzystanie zgromadzonej energii, kiedy panele nie produkują energii (w nocy), lub produkują jej zbyt mało.

Powierzchnie magazynowe zasilane z magazynów energii to świetny sposób na oszczędność prądu pochodzącego z sieci, jednak ciągle jeszcze problemem natury ekonomicznej jest ich opłacalność. Koszt magazynów energii jest stosunkowo wysoki, a opłacalność montażu jeszcze zbyt niska, żeby to rozwiązanie było powszechnie w przypadku budynków magazynowych.

ROZWIŃ WIĘCEJ