Magazyny coraz bliżej ludzi

biuro 7R

Rosnący rynek e-commerce i zapotrzebowanie na ekspresowe usługi logistyczne w przyspieszonym tempie zmieniają przyzwyczajenia społeczne, polską gospodarkę i krajobraz miast. Odpowiednio zaplanowane i realizowane obiekty magazynowe to niezbędny element ich zrównoważonej przyszłości.

Rynek nieruchomości magazynowych w Polsce przyspiesza, a razem z nim realizacja zasady zrównoważonego rozwoju w strategiach deweloperów i najemców obiektów magazynowych. Firmy handlowe, logistyczne, przemysłowe czy technologiczne coraz częściej osiągają profity i rozwijają modele biznesowe w sposób spełniający kryteria środowiskowe, społeczne i ładu korporacyjnego (ESG), także w łańcuchach dostaw. To przekłada się – bezpośrednio i pośrednio – na coraz więcej korzyści dla otoczenia: gospodarki, środowiska i ludzi. 

W 2021 r. byliśmy świadkami mocnego odbicia gospodarczego, ale też kształtowania się po pandemii nowych standardów i oczekiwań na rynkach. W centrum tej nowej układanki stanęli człowiek i jego zapotrzebowanie na szybsze, bliższe oraz bardziej elastyczne produkty i usługi, a także jego relacja z otoczeniem, środowiskiem, wpływ na zmianę klimatu.

Odpowiedzialność najemców 

 

Z jednej strony nigdy wcześniej nie mieliśmy dostępu do tak sprawnych i rozpowszechnionych usług cyfrowych i dostawczych, tak zaawansowanych technologicznie, oszczędnych i zautomatyzowanych obiektów, systemów i rozwiązań logistycznych czy magazynowych. Z drugiej – nigdy tak wiele nie zależało od zajmujących powierzchnie magazynowe logistyków czy innych rekordowo rosnących najemców – centrów danych. Od ich działań zarządczych oraz sprawnych procesów i operacji zależą dziś rzesze konsumentów oraz firm, nawet całe branże gospodarek.  

 

Kilkutygodniowa blokada ruchu kontenerowców w Kanale Sueskim i jej globalne reperkusje dla rynku dostaw, paraliż transportowy i handlowy w Wielkiej Brytanii na skutek braku kierowców ciężarówek – to tylko najgłośniejsze ostatnio przykłady zdarzeń, które wskazują na wagę odpowiedzialności najemców magazynowych. Pokazują one też, jak łatwo ogrom dzisiejszej rozbudowanej i skomplikowanej sieci współzależności handlowo-biznesowych umyka na co dzień uwadze publicznej, jeśli wszystko idzie zgodnie z planem.  

 

Jednak monitorowanie potencjalnych ryzyk biznesowych i ESG dla najemców, związanych np. z czynnikiem ludzkim czy pułapką myślenia rutynowego, oraz zarządzanie nimi są w centrum zainteresowania deweloperów magazynowych. W 7R już na poziomie projektowania poprzedzającym realizację inwestycji myślimy o przyszłych potrzebach i wysokich standardach, jakie będą musieli spełniać przyszli najemcy lub właściciele obiektów, zarówno zaraz po zajęciu powierzchni, jak i w kolejnych latach. 

 

Przesyłka ekspresowa  

 

Zmienia i zmieni się jeszcze wiele, i to bardzo szybko. Kanał online – rozgrzany do czerwoności w pandemii dzięki coraz bogatszej, innowacyjnej ofercie, także dotyczącej dostaw – odpowiada już za ponad 15 proc. sprzedaży detalicznej w Polsce. Według firmy doradczej PwC rodzimy rynek handlu internetowego może w kolejnych pięciu latach notować średnioroczne wzrosty rzędu 12 proc. i rosnąć najszybciej w kategorii produktów spożywczych oraz zdrowia i urody.  

 

Obie te kategorie e-commerce szczególnie mocno zależą od specjalnego rodzaju dostaw – przesyłek ekspresowych. Do ich obsługi służą obiekty ostatniej mili – mniejsze, często wielofunkcyjne budynki typu Small Business Unit (SBU), położone w miastach i sąsiadujące z osiedlami mieszkalnymi czy obiektami biurowymi, a zapewniające szybkie i bezproblemowe dostawy ze znacznie większych centrów dystrybucyjnych oraz zwroty do nich. 

 

Obiektów dla ostatniej mili będzie przybywać. Ze względu na swoje położenie i swój charakter szczególnie one będą musiały w przyszłości spełniać najwyższe wymogi budownictwa przyjaznego otoczeniu oraz wspierać zrównoważony rozwój miast. 

 

Nowy, ale znany standard 

 

Od lat dokładamy starań, aby zapewnić najemcom możliwość realizacji celów zrównoważonego rozwoju. Projektujemy oraz realizujemy budynki tak, aby optymalizować wpływ środowiskowy i społeczny firm korzystających później z przestrzeni magazynowych – neutralizować ich potencjalny negatywny ślad (nie tylko węglowy), a wzmacniać ten pozytywny. 

ESG staje się coraz silniej umocowane prawnie, wnosi coraz więcej innowacyjnych aspektów do zarządzania organizacją i zmianami zachodzącymi w niej oraz na rynkach. To dla nas nic nowego, bo odpowiedzialność za otoczenie, długoterminowe planowanie, efektywność operacyjną i optymalne podejście do korzystania z zasobów towarzyszą nam od początku działalności.

W najbliższych latach podobnego wzrostu zainteresowania zgodnością społeczną i środowiskową budynków nad Wisłą można się spodziewać także w segmencie obiektów typu data centre. W przypadku centrów danych oznacza to np. stworzenie najnowocześniejszych, a jednocześnie elastycznych i przyjaznych transformacji energetyczno-klimatycznej warunków i rozwiązań zabezpieczających wrażliwą infrastrukturę ICT.  

Autor: Tomasz Lubowiecki

Założyciel i prezes zarządu 7R

Tomasz Lubowiecki, założyciel i prezes zarządu 7R, firmy z branży nieruchomości komercyjnych. Przedsiębiorca od ponad 20 lat. W pracy łączy sportowy hart ducha (jest m.in. wielokrotnym mistrzem polski amatorów w narciarstwie alpejskim) z umiejętnością twórczych rozwiązań. Te nieszablonowe kompetencje pozwoliły mu konsekwentnie zwiększać skalę inwestycji 7R, aby z poziomu lokalnego dewelopera, wprowadzić firmę do grona najdynamiczniej rozwijających się graczy na polskim rynku nieruchomości.

ROZWIŃ WIĘCEJ