Rola magazynu w łańcuchu dostaw

Magazyny uważane są za absolutnie niezbędne ogniwo łańcucha logistycznego. Odgrywają kluczową rolę w procesie dostaw i przyjmowania towarów, zachowaniu płynności, a także w regularnym zaspokajaniu potrzeb i oczekiwań konsumentów. Wymagania te cały czas wzrastają, co wymusza perfekcyjną organizację wszystkich procesów logistycznych zachodzących w przestrzeniach magazynowych.

 

Czy na pewno zdajesz sobie sprawę, jak duża jest rola i znaczenie magazynu w łańcuchu dostaw? Jakie zadania i wyzwania stoją przed magazynami i jak muszę one funkcjonować, by zapewnić ciągłość dostaw i optymalne działanie różnych systemów logistycznych? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym tekście. Zapraszamy do lektury!


Magazyn a logistyka dystrybucji

Logistyka dystrybucji opisuje procesy związane z przepływem towarów końcowych z magazynu do klientów, bezpośrednio lub z wykorzystaniem pośredników. Nazywamy tak ogół działań, których głównym celem jest osiągnięcie optymalnego obiegu gotowych wyrobów producenta.
 

Rola magazynu w odpowiedniej organizacji logistyki dystrybucji jest niezwykle ważna – to właśnie magazyny stanowią pierwszy etap ścieżki rozpoczynającej się po zakończeniu procesu na linii produkcyjnej, prowadzącej aż do odbiorcy końcowego. Realizowane w nich działania są bardzo złożone i mają istotne znaczenie w całym łańcuchu dostaw dla praktycznie każdej branży.


Jakie jest znaczenie magazynu w łańcuchu dostaw?

Jak już wiadomo, magazyny są niezbędnym elementem strategii związanych z efektywnym zarządzaniem łańcuchem dostaw. Ich podstawowym zadaniem jest oczywiście przyjmowanie towarów – magazyny mogą przyjmować wyłącznie określone towary lub być przystosowane do przechowywania wyrobów różnego rodzaju.

 

W magazynach przeprowadzane są procesy fazy operacyjnej, jak i te związane z zarządzaniem. Do pierwszej grupy należą działania związane stricte z magazynowanym towarem (przyjmowanie, składowanie i wysyłka produktów do klientów). Procesy dotyczące zarządzania to z kolei przewidywanie stanu zapasów, a także bieżące planowanie i realizacja zamówień.

 

Rzecz jasna funkcje magazynów nie kończą się wyłącznie na przyjmowaniu towarów i ich składowaniu. Ich działalność ma fundamentalne znaczenie także, jeśli chodzi o:

  • Określanie zapotrzebowania – szacowanie popytu na poszczególne towary. Dzięki temu można uniknąć sytuacji związanych z niewystarczającą ilością towaru lub jego brakiem.

  • Efektywne zarządzanie zapasami – właściwa kontrola nad stanem magazynowym i precyzyjne statystyki dotyczące przechowywanych zapasów umożliwiają optymalizację kosztów związanych z gospodarką magazynową.

  • Wybór środków transportu i kanałów dystrybucji – to, gdzie znajduje się magazyn, determinuje wybór metody transportu produktów do konsumentów. Poszczególni deweloperzy powierzchni przemysłowo-magazynowych, jak np. 7R, proponują swoim klientom wybór lokalizacji magazynu zgodnie z ich oczekiwaniami. W ofercie znajdują się m.in. parki logistyczne typu big box, magazyny BTS, a także nowoczesne i kompaktowe magazyny miejskie z linii City Flex Last Mile Logistics. Wybór wykonawcy o odpowiednim doświadczeniu jest bardzo ważny przy projektowaniu magazynu.

  • Zarządzanie zamówieniami – organizacja na odpowiednim poziomie pozwala sprawniej przeprowadzać wszelkie czynności administracyjne.

Jakie wyzwania stoją współcześnie przed magazynami?

Zadania stawiane przed magazynami mogą się różnić w zależności od tego, czy mamy na myśli magazyn centralny, czy magazyn regionalny. Niemniej, w obu tych przypadkach wyróżnić można podobne schematy i strategie, które (o ile są odpowiednio zastosowane) wpływają na optymalne funkcjonowanie przestrzeni magazynowych i pomagają sprostać stojącym przed nim wyzwaniom.
 

Wyzwaniem można niewątpliwie określić kompleksowe zarządzanie magazynem, które przekłada się w efekcie na zadowolenie i satysfakcję docelowych odbiorców towarów. Skuteczne planowanie i kontrola stanów magazynowych zmniejsza ryzyko wystąpienia niepożądanych przestojów w procesach logistycznych – mogą one skutkować stratami pieniężnymi oraz wizerunkowymi danego biznesu.
 

Drugim wyzwaniem, z którym musi zmierzyć się każdy magazyn, jest optymalne wykorzystanie powierzchni magazynowej – zarówno pod kątem dostępnej przestrzeni, jak i wdrożenia nowoczesnych rozwiązań z zakresu automatyzacji. W dzisiejszych czasach systemy informatyczne odgrywają niezwykle ważną rolę m.in. w procesach składowania towarów, ale także na wielu innych polach. W praktyce okazują się niezbędne w celu zachowania płynności i efektywności całego łańcucha dostaw.
 

Do pozostałych trudności i wyzwań, które stoją na drodze przedsiębiorstw dysponujących magazynami w swoich łańcuchach dostaw, zalicza się m.in. konieczność reagowania na zmieniające się wymagania operacyjno-logistyczne (dotyczy przede wszystkim dynamicznie rozwijającej się branży e-commerce). Do tego dochodzi optymalizacja kosztów związanych m.in. z wynajmowaniem powierzchni magazynowej czy zatrudnieniem i utrzymaniem kadry pracowniczej.
 

Magazyn a zarządzanie łańcuchem dostaw – podsumowanie

Łańcuch dostaw nie może się obyć bez magazynu. To pierwszy i zarazem jeden z najważniejszych elementów logistyki dystrybucji. Bez niego trudno wyobrazić sobie sprawne funkcjonowanie jakiegokolwiek biznesu, który sprzedaje i wysyła produkty do klientów.

Znaczenie nowoczesnych magazynów wybrzmiewa szczególnie mocno w kontekście zmieniających się standardów związanych z zarządzaniem łańcuchem dostaw i przepływem towarów – co widać choćby na przykładzie branży e-commerce.


Zobacz także:

 

ROZWIŃ WIĘCEJ