Specjalistyczne firmy w miejskich magazynach

Podaż nowej i realizowanej powierzchni magazynowej nadal rośnie, a mimo to wskaźnik wakatów konsekwentnie spada. Wpływ na to, wbrew powszechnej opinii, ma nie tylko rosnący w siłę e-commerce, czy sektor logistyczny. Struktura popytu na rynku magazynowym jest obecnie bardzo zróżnicowana. 

- To, co obserwujemy obecnie jest częściowym zaprzeczeniem tego jak definiowano produkty City Flex jeszcze kilka lat temu. Okazało się bowiem, że obiekty pierwotnie dedykowane do obsługi formatu dostaw „ostatniej mili” budzą zainteresowanie firm z wielu innych branż – przekonuje Katarzyna Litwin, Leasing Director w 7R.  

 

Jak wyjaśnia, spora grupa najemców to firmy, które przez wzgląd na specyfikę działalności, nie mogą ulokować się, na przykład, w budynkach biurowych czy handlowych. 

Magazyny miejskie oferują wysoką elastyczność wykorzystania powierzchni np. ze względu na przestrzeń czy wysokość, są doskonałą alternatywą np. dla firm branży wystawienniczej, czy szkoleniowej. Jednocześnie są to budynki zlokalizowane w ośrodkach miejskich, dobrze skomunikowane, co zapewnia dostęp wykwalifikowanej kadry pracowniczej. To czyni je pożądanym produktem również dla zaawansowanej produkcji, laboratoriów, czy hurtowni farmaceutycznych

- mówi Katarzyna Litwin

Leasing Director w 7R

Magazyny dla branży farmaceutycznej

 

Jedną z najbardziej wymagających grup najemców w miejskich obiektach magazynowych są firmy farmaceutyczne, których działalność jest ściśle regulowana przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF).   - Jednym z ważniejszych aspektów pracy z tą grupą najemców jest precyzyjne zapoznanie się ze specyfiką działalności najemcy i dostosowanie powierzchni do wymagań Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego. Stale pracujemy nad nowymi rozwiązaniami dedykowanymi dla tej właśnie branży. Przykładem może być choćby zmieniony na pionowy układ paneli na elewacji. Eliminuje to problem z osadzaniem się kurzu na łączeniach paneli” – wyjaśnia Katarzyna Litwin.   

 

Jeśli chodzi o tę branżę, to w portfelu 7R znajdują się obecnie powierzchnie przeładunkowe dedykowane dla farmacji, ale i takie, na których swoją działalność prowadzą hurtownie i wytwórnie farmaceutyczne. - W działalności firm farmaceutycznych kluczowe jest przede wszystkim utrzymanie odpowiednich standardów czystości oraz zapewnienie najwyższej klasy kontroli temperatury. Tylko budynki o wysokich parametrach izolacyjności są w stanie zapewnić jej precyzyjny pomiar i regulację. Aspektów, które trzeba uwzględnić w działalności takiego klienta jest oczywiście dużo więcej. Jest wśród nich także kontrola wilgotności, czy podział na strefy ‘czyste’ i ‘brudne’. Tego typu projekty wymagają od nas szczególnej dokładności. Niespełnienie tak ważnych wymagań, dla naszych najemców, może oznaczać wielomilionowe straty – tłumaczy ekspertka. 

 

Szkolenia pilotów w magazynie 7R

 

Jednym z ciekawszych przykładów niestandardowego zastosowania magazynów miejskich jest zlokalizowany w obiekcie 7R Citi Flex Warsaw I pierwszy w Polsce symulator lotniczy używany do szkolenia pilotów cywilnych.  

Ten obiekt nie tylko w pełni spełnia najbardziej zaawansowane technologicznie zapotrzebowania najemcy, ale dodatkowo zlokalizowany jest przy porcie lotniczym. Wysokiej klasy elektronika wymaga dokładnej kontroli i sterowania temperaturą. Przy tak wysokiej wartości urządzeniach zainstalowanych w budynku, nie ma miejsca na błędy - mówi Katarzyna Litwin.

Rozwój branży nieruchomości magazynowych

 

7R obserwuje również jak powiększa się grono firm dostrzegających w Polsce potencjalną lokalizację dla swoich baz danych. Wynika to z faktu, że ich wiedza z zakresu przepisów dotyczących przechowywania danych rośnie. Perspektywy dla tego rynku są tak obiecujące, że 7R stworzyła zespół dedykowany tylko temu sektorowi.  - Największym wyzwaniem w realizacji tego rodzaju projektów jest, charakterystyczne dla działalności centrów danych, bardzo duże zapotrzebowanie na energię elektryczną. Dlatego lokalizacja umożliwiająca dostarczenie wystarczającej ilości prądu i zabezpieczenie jego dostaw jest tu kluczowa – podkreśla Katarzyna Litwin i dodaje, że docelową lokalizacją dla tego sektora może być Targówek Przemysłowy.  

 

Zdaniem ekspertki 7R należy się spodziewać, że tego typu, wysokiej jakości projekty magazynowe zlokalizowane w aglomeracjach miejskich będą przyciągać nie tylko najemców, ale i inwestorów, a ich potencjał jest wciąż w początkowej fazie wzrostu.  

Autor: Katarzyna Litwin

Leasing Director w 7R

Katarzyna Litwin odpowiada za wynajem powierzchni magazynowo-produkcyjnych w Warszawie oraz rejonie Polski centralnej. Do jej zadań należy kompleksowa obsługa procesów najmu, w tym też projektów z niestandardowymi rozwiązaniami dla branży magazynowej oraz utrzymywanie relacji i współpraca z klientami.

Kontakt: [email protected] 

ROZWIŃ WIĘCEJ