Sklep internetowy bez magazynu - czy to ma sens?

Masz własny pomysł na zarabianie pieniędzy. Zaczynasz prowadzić swój biznes. Otwierasz sklep internetowy i zdobywasz interesujący Cię towar. Potrzebujesz przestrzeni magazynowej, ale cię na nią nie stać. Czy w związku z tym szanse na rozwój działalności maleją? Nie. W przypadku braku magazynu z pomocą przychodzi dropshipping.

 

Proces sprzedaży w modelu dropshippingu - na czym polega?

O tym, czym jest dropshipping, pisaliśmy tutaj, więc nie będziemy już szczegółowo rozpisywać się o samym pojęciu. Dla porządku przypomnimy jedynie, że jest to model logistyczny, który zakłada handel przez Internet bez konieczności inwestowania we własny magazyn.

 

Jak dropshipping działa w praktyce?

 • Klienci składają zamówienie w sklepie internetowym. Ten z kolei jest zintegrowany z dostawcą, producentem lub hurtownią dropshippingową.

 • Klienci płacą za kupiony towar i to ty, jako sklep internetowy, musisz ją odnotować.

 • Proces realizacji zamówienia przekazujemy na ręce dostawcy. On także zajmuje się pakowaniem produktów oraz wysyłką.

Czym w takiej sytuacji powinieneś się zająć, jako właściciel sklepu internetowego opartego na dropshippingu?

 

Sklepy internetowe bez magazynu - jakie obowiązki generują?

Nie da się ukryć, że dropshipping może być trudniejszy od prowadzenia tradycyjnego sklepu internetowego. Dlaczego? Jako właściciel firmy tracisz kontrolę nad jednym z najważniejszych procesów - logistyką.

 

Jakie zadania obowiązują właściciela sklepu internetowego opartego na dropshippingu?

 • Wybór produktów.

 • Wyszukanie dostawcy towaru i wynegocjowanie z nim najkorzystniejszych warunków umowy.

 • Wstawienie towaru do sklepu internetowego. Zadbanie o dobre opisy produktów oraz ich zdjęcia.

 • Optymalny dobór cen.

 • Reklama, reklama i jeszcze raz reklama. Prowadząc sklep internetowy, nie warto bazować jedynie na dobrym produkcie. Musisz być widoczny w Internecie. Możliwości jest naprawdę wiele. Kilka z nich to Facebook Ads, Google Ads, SEO (czyli pozycjonowanie, by plasować się jak najwyżej w organicznych wynikach wyszukiwania), Influencer Marketing.

 • W gestii właściciela sklepu leżą także kwestie organizacyjne i administracyjne, związane z prowadzeniem biznesu w Polsce. Regulamin strony, RODO, dokument sprzedaży, rozliczanie się z Urzędem Skarbowym itd.

Na co zwracać uwagę przy wyborze hurtowni czy dystrybutora?

Warto zaznaczyć, że wybór odpowiedniego partnera biznesowego ma duże znaczenie dla prowadzenia sklepu internetowego z usługą dropshippingu. Im lepiej wybierzemy, tym większa szansa na udaną współpracę - tego nie trzeba nikomu tłumaczyć. Jeśli partner nie będzie wywiązywał się ze swoich obowiązków, to ty, jako sklep internetowy, na tym stracisz. Klienci będą niezadowoleni z wysyłki, wystawią Ci złą opinię, a następnym razem kupią u konkurencji - jeśli ta zapewni im szybszą czy sprawniejszą dostawę czy zwrot.

 

4 kwestie, na które zwrócić uwagę podczas wyboru hurtowni czy dystrybutora

 • Kluczowe jest ustalenie, jeszcze przed formalnym nawiązaniem współpracy, kto zajmuje się zwrotami czy reklamacjami.

 • Warto też ustalić, czy w przypadku wysokiej sprzedaży internetowej, mamy szansę na rabaty u dostawcy.

 • Bardzo istotną kwestią są wysyłki - ustalmy, z jakich usług logistycznych korzysta nasz dystrybutor. Klienci sklepów internetowych chętnie zamawiają produkty z opcją wysyłki za granicę - musimy wiedzieć, czy nie jest to kwestią problematyczną dla naszego partnera biznesowego.

 • Jeżeli nasz sklep oferuje asortyment sezonowy, warto ustalić z hurtownią, czy możemy niektóre produkty wcześniej rezerwować. Da nam to poczucie bezpieczeństwa, ponieważ zapewnimy klientom to, czego potrzebują i jednocześnie nie kupimy zbyt dużej ilości towaru, który może się później nie sprzedać.

Handel w sklepach internetowych bez własnego magazynu i z nim - jakie są różnice?

Główną różnicą w prowadzeniu sklepu bez magazynu a z magazynem jest kontrola nad procesem logistycznym (lub jej brak - w przypadku prowadzenia sklepu internetowego bez magazynu). Nigdy nie mamy stuprocentowej pewności, że produkt zostanie wysłany do klienta w umówionym czasie, nie wiemy, jak zostanie spakowany i dostarczony. Pewność może dać nam jedynie włączenie logistyki do wewnętrznych procesów w firmie.

To jednak nie jedna różnica. Kolejną mogą być kwestie ekonomiczne - sklep internetowy bez magazynu jest tańszą, ale bardziej ryzykowną opcją. Gdy partner biznesowy, którego zatrudniasz popełni błąd - defacto to ty za niego płacisz.

 

Dropshipping - rozwiązanie dla początkujących w e-commerce

Jeśli chcesz rozpocząć swój pierwszy biznes i wybrałeś prowadzenie sklepu e-commerce, warto wypróbować dropshipping, musisz jednak pamiętać, że tylko własny magazyn da Ci pełną kontrolę nad samym procesem, dlatego jest znacznie lepszym rozwiązaniem, jeśli chcesz sukcesywnie rozwijać biznes.

ROZWIŃ WIĘCEJ