Ruszyła produkcja silników do samochodów elektrycznych w 7R Park Beskid II

Valeo Siemens eAutomotive, czołowy dostawca silników i technologii do samochodów elektrycznych oraz hybrydowych, uruchomił fabrykę w kompleksie 7R Park Beskid II w Czechowicach-Dziedzicach. Zakład produkcyjny, razem z częścią biurową i laboratoryjną, zajmuje ponad 33 000 mkw.

Obiekt zajmowany przez Valeo Siemens eAutomotive jest jednym z pięciu budynków zaplanowanych w kompleksie 7R Park Beskid II. Został realizowany w formule BTS (Build-to-Suit) według specyfikacji najemcy i zapewnia wiele udogodnień dla jego pracowników. Według wymagań klienta, na części biurowej budynku powstał zielony dach wraz z tarasami wypoczynkowymi, tworząc tym samym komfortowe miejsce relaksu. Życzeniem Valeo Siemens eAutomotive było także, aby tuż przy hali produkcyjnej zlokalizowany był parking ze stacjami do ładowania samochodów elektrycznych oraz przystanki autobusowe. W nowym zakładzie produkcyjnym oraz w części laboratoryjno-biurowej pracę może znaleźć docelowo ponad 500 osób.

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii cała inwestycja 7R Park Beskid II będzie certyfikowana w systemie BREEAM na poziomie Very Good. Aby umożliwić szybki wyjazd z terenu inwestycji w obu kierunkach, deweloper przebudował fragment trasy S1. W planach jest także budowa kładki dla pieszych, która wzmocni komfort użytkowania obiektów pracownikom oraz zwiększy bezpieczeństwo okolicznych mieszkańców.

Wyzwaniem dla realizacji tego projektu było funkcjonalne połączenie części biurowej, zlokalizowanej na parterze, z częścią produkcyjną, a także przygotowanie przestrzeni dla szeregu wymagań procesu technologicznego według standardów budowy klienta, w tym szklanyh ścian, umożliwiających stały nadzór nad liniami produkcji. To rozwiązanie wymagało od nas nieszablonowego podejścia – konieczne było zapewnienie najemcy oczekiwanego poziomu funkcjonalności oraz bezpieczeństwa pożarowego budynku. Firma Valeo Siemens eAutomotive podkreślała, że oprócz wielu dostosowań budynku, takich zapewnienie dużych dostaw energii elektrycznej, instalacje sprężonego powietrza, szynoprzewody, wentylacja, czy organizacja stałych stanowisk pracy, priorytetem jest także wysoki komfort przebywania zespołu w obiekcie. Cała hala zaprojektowana jest w taki sposób, aby w przyszłości mogła być przystosowana do potrzeb rozwojowych Valeo Siemens eAutomotive.

Maciej Krawiecki

Head of Leasing w 7R

Region z potencjałem

7R Park Beskid II to jeden z najnowszych projektów dewelopera, który kontynuuje strategię rozwoju infrastruktury magazynowej na terenie województwa śląskiego. W 2018 roku w Czechowicach-Dziedzicach uruchomiony został 7R Park Beskid I. Inwestycja 7R Park Beskid II będzie się składała z pięciu budynków o łącznej powierzchni najmu blisko 90 300 mkw.

Budując w Beskidach swój pierwszy park magazynowy wiedzieliśmy, że tereny te mają duży potencjał inwestycyjny. Znakomita lokalizacja, bliskość największych miast aglomeracji śląskiej oraz przejść granicznych z Czechami i Słowacją, a także bardzo dobrze rozwinięta infrastruktura drogowa to atuty tego miejsca. Śląsk staje się regionem coraz bardziej nastawionym na innowacje, co kusi tak uznanych najemców jak Valeo Seimens eAutomotive. Nasz klient zajmuje jeden z pięciu budynków 7R Park Beskid II, gdzie powstała nowoczesna linia technologiczna. W budowie są także kolejne hale z już zakontraktowanymi najemcami.

Ryszard Gretkowski

Viceprezes w 7R

Generalnym wykonawcą projektu jest Kajima Polska.