Magazyn wysokiego składowania 7R City Flex wyrośnie we Wrocławiu

W I połowie roku Polska zajęła drugie miejsce w Europie pod względem wynajętej powierzchni magazynowej netto. Popyt nie słabnie, co potwierdzają kolejne inwestycje na naszym rynku. Nowy magazyn miejski z sieci 7R City Flex Last Mile Logistics powstanie przy ul. Granicznej we Wrocławiu. PIKA Spółka z o.o., specjalizująca się w outsourcingu zarządzania dokumentami, ich przetwarzaniem oraz dystrybucją, wybrała projekt dewelopera 7R, który przygotuje powierzchnię typu „high bay” dostosowaną do rygorystycznych standardów składowania dokumentów.

Według JLL popyt netto na powierzchnię magazynową w Polsce wyniósł w I połowie 2020 roku z wynikiem 1,7 mln mkw., plasując nasz kraj na drugim miejscu w Europie zaraz za Niemcami. Zainteresowanie wysokiej klasy powierzchnią nie słabnie, a projekty specjalistyczne znajdują najemców jeszcze przed rozpoczęciem budowy.

PIKA wybiera 7R City Flex

City Flex Wrocław Airport to nowoczesny budynek o powierzchni 10 500 mkw. z przeznaczeniem na magazyny, biura lub lekką produkcję. 7R przygotowuje projekt zgodnie z koncepcją logistyki ostatniej mili, która zakłada stworzenie sieci obiektów magazynowych w całej Polsce w granicach największych aglomeracji. Wrocławska inwestycja zlokalizowana jest w pobliżu autostrady A8 oraz węzła Wrocław Lotnisko. Firma PIKA zajmie 3 085 mkw. powierzchni magazynowej oraz 520 mkw. biur usytuowanych na dwóch poziomach.

Od kilku lat nasza firma funkcjonuje w parku logistycznym 7R w Kowalach koło Gdańska. Zdecydowaliśmy się na wynajem nowej powierzchni magazynowej od 7R z uwagi na rozwój naszego biznesu w Polsce. Nasza firma oferuje między innymi szeroki zakres usług związanych z nowoczesnym outsourcingiem usług w obszarze zarzadzania dokumentami powierzonymi przez naszych klientów, dlatego na miejsce swoich centrów logistycznych wybieramy lokalizacje przygotowane do kompleksowego i profesjonalnego zarządzania dokumentacją. Atrakcyjne umiejscowienie magazynu miejskiego we Wrocławiu oraz niestandardowe warunki zabudowy, jakie deweloper może nam zapewnić sprawiły, że postawiliśmy na 7R City Flex Wrocław Airport.

Karolina Kalkowska

Dyrektor ds. Zarządzania Jakością PIKA Spółka z o.o.

Więcej niż wysoki standard techniczny

Powierzchnia dla PIKA realizowana jest w formule BTS, czyli będzie zaprojektowana i zbudowana konkretnie zgodnie z potrzebami najemcy. Niestandardowe rozwiązania, jakie zostaną zastosowane w budynku to, między innymi, ponadprzeciętna wysokość obiektu, czy zwiększona wytrzymałość posadzki z obciążeniem nawet do 10,4 t. Magazyn wyposażony zostanie w zautomatyzowane oświetlenie oraz czujniki ruchu.

Bez wahania podjęliśmy się przygotowania powierzchni dla firmy, której charakter działalności determinuje wychodzące poza standard warunki składowania. Obiekt będzie niemal dwukrotnie wyższy niż zazwyczaj i w świetle osiągnie blisko 18 m. Dodatkowo wykonamy dla klienta regały półkowe, które pomieszczą prawie 400 000 kartonów o wymiarach około 30×40 cm. Przygotujemy także antresolę, do której zapewniony będzie dostęp poprzez klatki schodowe oraz windę towarową. Cały projekt uwzględni wymagające przepisy PPOŻ, jakie należy spełnić w przypadku składowania archiwów. PIKA to klient, który filar swojej działalności opiera na niezwykle ważnym w jego branży bezpieczeństwie magazynowania informacji oraz dokumentów przy wykorzystaniu nowoczesnych standardów magazynowania. Cieszę się, że firma zaufała nam już po raz drugi.

Maciej Krawiecki

Head of Leasing 7R

Silne partnerstwa

Generalnym wykonawcą 7R City Flex Wrocław Airport we Wrocławiu jest firma Atlas Ward Polska. To już szósty budynek w ramach trzeciego wspólnego projektu obu firm. Dotychczasowe przedsięwzięcia 7R i Atlas Ward to między innymi 7R Park Sosnowiec oraz 7R Park Warsaw West I.

7R City Flex Wrocław Airport zrealizujemy w modelu „Zaprojektuj i Wybuduj”. To duża odpowiedzialność, ale i dowód zaufania ze strony inwestora. Przy inwestycji dla 7R pracujemy począwszy od jej koncepcji, przez wielobranżowe projektowanie i prace budowlane, aż po uruchomienie wyposażonego obiektu. Hala zostanie objęta certyfikacją BREEAM na poziomie Very Good. „Zaprojektuj i Wybuduj” to gwarancja wyeliminowania nieścisłości często pojawiających się na styku projektów architektonicznych i wykonawczych. Model ten jest idealnym rozwiązaniem dla inwestorów, którym zależy na szybkiej realizacji – 7R City Flex Wrocław Airport wybudujemy w 5 miesięcy.

Mariusz Wandzel

Dyrektor Realizacji Kontraktów i Produkcji Atlas Ward Polska

Ostatnia mila blisko centrum

Modele biznesowe, w których kluczową rolę odgrywa tzw. last mile, czyli ostatni odcinek dostawy z punktu magazynowania do drzwi klienta, są głównym motorem rozwoju centrów operacyjnych umiejscowionych wewnątrz dużych aglomeracji.

Inwestycja we Wrocławiu to projekt o dużym potencjale, bo stolica Dolnego Śląska wciąż się rozwija i przyciąga znakomitych inwestorów. Grunty położone do 30 minut drogi od centrum miast są mniejsze, trudniej dostępne, a przez to drogie. Na niewielkiej działce warto zatem budować w górę, aby zyskać dodatkową powierzchnię składowania. Dzięki wysokim magazynom każdy metr kwadratowy posadzki jest lepiej wykorzystany, a jego cena nie wzrasta, co jest korzyścią dla naszych najemców.

Bartłomiej Krawiecki

członek zarządu, Head of Development w 7R