Co musisz wiedzieć o nowoczesnych magazynach?

W ostatnich latach na rynku magazynowym zauważalny jest trend wzrostowy, który wiąże się m.in. z ewoluującą w błyskawicznym tempie branżą e-commerce. Zmiany zachodzące w tym sektorze wymuszają na przedsiębiorcach dostosowanie się do bieżących realiów w celu zachowania konkurencyjności, płynności i rentowności swoich biznesów.

 

Jednym z głównych wymagań, jakie stawiane są przed właścicielami biznesów online, jest inwestycja w nowoczesny magazyn lub modernizacja powierzchni magazynowej. Rozwiązania stosowane aktualnie w obiektach logistycznych pozwalają zwiększyć wydajność pracy, ograniczyć koszty operacyjne, a także zaspokajać rosnące potrzeby i oczekiwania konsumentów.

 

Czy wiesz, jak wygląda nowoczesny magazyn i w jakie technologie jest wyposażony? Dlaczego w powierzchniach magazynowych warto stosować nowoczesne rozwiązania produkcyjno-logistyczne? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

 

Nowoczesne magazyny – czyli jakie?

Mianem "magazynów nowoczesnych" można określić te obiekty magazynowe, które korzystają z innowacyjnych rozwiązań usprawniających ich pracę, czerpiąc garściami z korzyści wynikających z automatyzacji łańcuchów dostaw. Nowoczesny magazyn optymalnie wykorzystuje dostępną przestrzeń, ułatwia transport towarów w obrębie magazynu i poza nim, a także umożliwia szybką i bezbłędną kompletację zamówień.

Jakość i wyposażenie magazynów dzieli się wg klas, gdzie A+ oraz A++ są klasami najwyższymi. Obiekty te charakteryzują się wykorzystaniem najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych, zaś ich projekt i budowa spełniają najwyższe standardy branży. Nowoczesny magazyn klasy A wyposażony jest m.in. w system monitoringu, zabezpieczenia przeciwpożarowe, odpowiednie oświetlenie, a także innowacyjne technologie z zakresu automatyzacji i energooszczędności.

 

Nowoczesne technologie do powierzchni magazynowych – logistyka 4.0 oraz IoT

Coraz więcej przedsiębiorców implementuje innowacyjne technologie usprawniające realizację procesów magazynowych, minimalizujące ryzyko pomyłek i zwiększające wydajność poszczególnych czynności logistycznych. Rozwiązania te opierają się na syntezie najważniejszych obszarów odpowiadających za optymalne funkcjonowanie magazynu.

 

Omawiane rozwiązania korzystają z dobrodziejstw takich dziedzin technologicznych, jak big data, uczenie maszynowe czy analityka predykcyjna – zagadnień wykorzystywanych w Internet of Things (Internecie Rzeczy) oraz tzw. logistyce 4.0. Poniżej znajdziesz przykłady najpopularniejszych i najnowocześniejszych technologii magazynowych.

  • Technologie do obsługi magazynu i kontroli stanów magazynowych – wykorzystanie systemów WMS (informatyczny system magazynowy), ERP (planowanie zasobów) oraz MES (kontrola procesów zamówień) ułatwia m.in. zarządzanie czynnościami magazynowymi, obsługę terminali, a także kompletowanie i składowanie towarów.

  • Automatyczne magazynowanie – układnice paletowe i pojemnikowe, system magazynowania Shuttle, system WMS.

  • Usprawniony przepływ towarów – maszyny i urządzenia bliskiego transportu wewnątrzmagazynowego zastępowane są systemami automatycznymi, niezbędnymi przy optymalnym zarządzaniu zaopatrzeniem. Zaliczają się do nich m.in. przenośniki pojemnikowe i paletowe, wózki samojezdne AGV czy automatyczne roboty mobilne AMR.

  • Technologie automatycznego kompletowania zamówień – wykorzystanie cobotów (robotów współpracujących), robotów antropomorficznych czy systemów dostarczających towary na stanowiska kompletacji.

Przykłady nowoczesnych powierzchni magazynowych w Polsce

W naszym kraju nie brakuje obiektów, które wyróżniają się w szeroko rozumianej branży logistycznej. Zastosowane w nich rozwiązania uważane są za szczytowe osiągnięcie pod względem innowacyjności, automatyzacji obsługi, a także poszanowania zasad zrównoważonego rozwoju i budownictwa proekologicznego.

 

7R, rozwija swój biznes z troską o planetę i społeczności lokalne oraz w zgodzie z najwyższymi standardami ładu korporacyjnego. Zrównoważony biznes jest fundamentem działalności 7R, która buduje nowoczesne obiekty magazynowe i produkcyjne dbając o przyszłość planety, stosując zielone technologie. Polityka ESG (Environment, Social, Governance) jest zintegrowana z modelem biznesowym 7R.

 

Wyzwania stawiane przed nowoczesnym magazynem – podsumowanie

Nowoczesne technologie i rozwiązania z zakresu automatyzacji procesów magazynowych pozwalają efektywnie optymalizować koszty – prowadzą m.in. do ograniczenia zbędnych inwestycji w dodatkową przestrzeń magazynową. To świetny sposób, by przyspieszyć i usprawnić wiele czynności dotyczących składowania towarów czy kompletacji zamówień.

 

Branża magazynowa zmienia się niezwykle dynamicznie, by nadążyć za wysokimi wymaganiami klientów. Warto więc postawić na nowoczesne, zautomatyzowane obiekty logistyczne, które są w stanie im sprostać.

Zobacz także:

ROZWIŃ WIĘCEJ