RFID - co to jest i jak pomaga w automatyce?

Tak naprawdę z technologią RFID spotkał się każdy z nas, niekoniecznie zdając sobie sprawę. Czy wiesz, że to dzięki niej możesz płacić kartą w sklepie czy uruchamiać windę w hotelu za pomocą specjalnego czytnika? 

 

Znajduje ona jednak zastosowanie także w biznesie. Jest tak z uwagi na fakt, że jest ona alternatywą dla kodów kreskowych. Korzystają z niej dziś przede wszystkim firmy, którym zależy na usprawnieniu produkcji, logistyki, transportu czy szeroko pojętego handlu. 

 

Jak dokładnie działa technologia RFID i do czego możesz ją wykorzystać? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu. 

 

Czym jest technologia RFID? 

 

Technologia RFID (ang. Radio-Frequency Identification) umożliwia identyfikację za pomocą fal radiowych. To popularna technologia wykorzystywana na całym świecie, która służy do bezprzewodowej i bezkontaktowej transmisji danych. W zależności od rodzaju znacznika i umieszczonego w nim chipu, zapis lub odczyt danych możliwy jest w odległości od kilkudziesięciu centymetrów do nawet kilkunastu metrów. 

 

Standardowa architektura systemu wykorzystującego technologię RFID składa się z czytników emitujących fale radiowe oraz nośników danych zwanych tagami RFID. Gdy tag znajdzie się w zasięgu anteny radiowej czytnika, następuje odczyt danych, a następnie przesłanie ich do urządzenia nadrzędnego. 

Jak działają znaczniki RFID? 

 

Znaczniki RFID (znane także jako tagi RFID) to niewielkie nośniki danych, które występują w różnych kształtach i rozmiarach. Można za ich pomocą przechowywać i odczytywać informacje. Są one mocowane bezpośrednio do przedmiotów za pomocą kleju lub nitów – najczęściej możesz je spotkać pod postacią etykiety samoprzylepnej. 

 

Tagi RFID składają się z trzech części: 

 • układu scalonego, składającego się z mikroprocesora i pamięci, który jest odpowiedzialny za przechowywanie i przetwarzanie danych, a także wytwarzanie sygnału radiowego, 

 • anteny, której zadaniem jest odbieranie i wysyłanie sygnału radiowego, 

 • obudowy - w zależności od przeznaczenia danego tagu RFID może być to np. folia przylepna, karta, papier, ale także pojemnik czy kapsułka z tworzywa sztucznego. 

Tag RFID potocznie określa się także mianem karty RFID, chipu czy naklejki. 

 

Czym są czytniki RFID? 

 

Czytnik RFID to kolejny kluczowy element, który tworzy cały system RFID. Ich zadaniem jest odczyt tagów, a właściwie zawartych na nich danych. Przesyłają i odbierają one fale radiowe o określonej częstotliwości. 

 

Czytniki RFID mogą przybierać różną formę - może to być kolektor mobilny, biurkowy czytnik krótkiego zasięgu, a także czytnik RFID dalekiego zasięgu montowany zazwyczaj na bramkach, masztach czy pojazdach. W razie potrzeby czytnik RFID można zintegrować z anteną RFID, co pozwala odbierać informacje z tagów z większej powierzchni i odległości. 

 

Zastosowanie RFID 

 

Technologia RFID znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach życia i biznesu. Możesz spotkać się z nią zarówno podczas codziennej wizyty w restauracji, jak i na hali magazynowej. Technologia ta jest znana od wielu lat i świetnie sprawdza się wszędzie tam, gdzie potrzebna jest identyfikacja osób, przedmiotów, a także śledzenie ich przepływu. 

 

Oto konkretne przykłady zastosowania technologii RFID: 

 • Logistyka i magazynowanie. Zastąpienie tagami tradycyjnych kodów kreskowych umożliwia automatyzację logistyki na każdym etapie łańcucha dostaw. Aplikacje RFID sprawiają, że towary czy komponenty mogą być łatwo rejestrowane i weryfikowane. 

 • Przemysł i produkcja. RFID umożliwia identyfikację i oznaczanie produktów, surowców i podzespołów, co z kolei pozwala na automatyzację produkcji, a także redukcję ludzkich błędów i kosztów. Wdrożenie RFID do systemu produkcyjnego bardzo ułatwia kontrolę jakości. Każdy wyrób gotowy może być śledzony wstecz, aż do początku jego wytworzenia, warunków wytwarzania, maszyny i osoby odpowiedzialnej za proces. Ułatwia to serwisowanie i eliminację nieprawidłowości. 

 • Handel. Technologia umożliwia m.in. śledzenie transportu towarów, co znacznie ułatwia zarządzanie łańcuchem dostaw, a także monitoring stanów magazynowych. 

 • Systemy kontroli dostępu. To właśnie dzięki technologii RFID możliwe jest wchodzenie do określonych pomieszczeń tylko po przyłożeniu karty do czytnika. Korzystanie z takich rozwiązań ułatwia również rejestrowanie czasu pracy. 

Zalety technologii RFID 

 

Zastanawiasz się, co możesz zyskać dzięki wykorzystaniu technologii RFID? Różnicę odczujesz przede wszystkim, jeśli do tej pory korzystasz z kodów kreskowych. Systemy RFID umożliwiają znacznie szybszą pracę i minimalizują ryzyko pomyłek. 

Zalety wdrożenia takiego rozwiązania to przede wszystkim: 

 • Tagi przechowują znacznie więcej informacji niż kody kreskowe. 

 • Możliwość wygodnego odczytu danych na odległość – nawet, gdy znacznik znajduje się wewnątrz przedmiotu. 

 • Szybki przesył danych dzięki możliwości odczytu wielu znaczników jednocześnie. Prędkość działania systemu może wynosić nawet 100 tagów na sekundę. 

 • Możliwość wielokrotnego wykorzystania tagów, a także możliwość edycji znajdujących się na nich danych. 

 • Duża żywotność – znaczniki cechują się wysoką odpornością na uszkodzenia i zniszczenia. 

 • Automatyzacja wielu procesów biznesowych i przyspieszenie działań. 

Podsumowanie 

 

RFID, czyli technologia z zakresu Proptech (Property technology), zmienia sposób projektowania współczesnych magazynów. Dzięki jej zastosowaniu umożliwiają one jeszcze wydajniejszą i bardziej ekonomiczną pracę. 

 

Właśnie dlatego wybierając magazyn, zwróć uwagę na to, czy deweloper implementuje tego typu rozwiązania w swoich obiektach. Miej na uwadze, że oznacza to dla Ciebie zwiększoną efektywność i oszczędność na wielu polach. 

ROZWIŃ WIĘCEJ