Data center od 7R

Rynek data center w Polsce wart jest ponad 2 mld zł – wynika z raportu analityków PMR. Rośnie liczba lokalnych firm decydujących się na outsourcing usług IT oraz wdrożenia rozwiązań w chmurze. To przekłada się bezpośrednio na inwestycje w Polsce międzynarodowych gigantów technologicznych jak i firm z regionu CEE. Odpowiadając na ich potrzeby, deweloper 7R zdecydował o rozwoju oferty o segment centrów przetwarzania danych- data centers są jednym z filarów strategii ekspansji spółki w najbliższych latach.

Wraz z cyfryzacją globalnej gospodarki, wzrasta znaczenie infrastruktury informatycznej i telekomunikacyjnej. Jej kluczowym elementem są data centers, służące do przechowywania danych oraz dostarczania mocy obliczeniowej do aplikacji działających w chmurze. Zdaniem ekspertów, Warszawa uchodzi obecnie za jedną z najbardziej pożądanych lokalizacji dla nowych obiektów tego typu w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Pod koniec 2020 roku w Polsce działało 115 centrów danych, z czego najwięcej, bo 38, zlokalizowanych było właśnie w stolicy. Na liście światowych dostawców chmury inwestujących w Polsce są na przykład Google i Microsoft.

Idzie nowe

Zdaniem ekspertów DataCentrePricing.com, to między innymi w Polsce powstanie część z planowanej, liczącej 850 tys. mkw. łącznej europejskiej powierzchni serwerowej. Segment data center to jednak wymagający obszar rynku, łączący sektor nieruchomości komercyjnych z infrastrukturą krytyczną oraz najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi.

Przyglądając się zmianom zapotrzebowania na dane wywołanym pandemią COVID19 i rosnącemu znaczeniu usług chmurowych niemal w każdej branży i firmie, spodziewamy się kontynuacji ożywienia inwestycyjnego na rynku centrów danych. Dlatego intensywnie rozwijamy naszą wiedzę i doświadczenia w tym obszarze. Chcemy być partnerem dla firm technologicznych i operatorów data center decydujących się na wejście do Polski. W 7R dysponujemy bankiem ziemi, a także know-how w budowie zaawansowanych technologicznie wielkopowierzchniowych i pro-ekologicznych obiektów komercyjnych. Dynamicznie powiększamy także nasz zespół ekspertów odpowiedzialnych za współpracę z gigantami technologicznymi i międzynarodowymi operatorami data centers, by móc wspierać klientów w ich planach inwestycyjnych na terenie Polski.

Bartłomiej Krawiecki

członek zarządu, Head of Development w 7R

Siła kompetencji

Do zespołu 7R dołączył niedawno Oliwer Goliński – specjalista z dziedziny infrastruktury informatycznej i telekomunikacyjnej, który doświadczenie zdobywał realizując projekty dla największych operatorów data centers w Europie. Do jego zadań należy rozbudowanie portfolio 7R o obiekty przetwarzania danych, dedykowane do potrzeb i wymagań technologicznych poszczególnych klientów.

Centra przetwarzania danych to infrastruktura krytyczna, niezbędna do funkcjonowania dzisiejszej gospodarki i zapewniająca ciągłość dostawy cyfrowych usług całemu społeczeństwu. By spełniać tę rolę, obiekty data centers projektowane są w oparciu o najnowsze rozwiązania technologiczne i stawiają przed inwestorem szereg wyzwań – zarówno pod względem lokalizacji nieruchomości, jak i budowy obiektu. Najbardziej oczywistym wymaganiem jest zaspokojenie ogromnego zapotrzebowania na energię elektryczną oraz zapewnienie ciągłości jej dostaw, co dla wielu inwestorów potrafi być wyzwaniem.

Oliwer Goliński

Data Center Development Expert w 7R

Rozwiązaniem dla tego typu operatorów są obiekty budowane w formule Build-to-Own (BTO), projektowane na miarę, według wymagań klienta oraz realizowane w lokalizacjach gwarantujących zapewnienie ciągłości działania i maksymalne bezpieczeństwo przed wszelkimi zagrożeniami zewnętrznymi.