7R z rekordowymi wynikami w 2021 roku

W 2021 roku firma 7R, polski deweloper obiektów magazynowo-produkcyjnych, oddał do użytku niemal 400 000 mkw. certyfikowanej powierzchni, podwajając tym samym wynik sprzed roku. W ostatnich 12 miesiącach 7R sprzedało funduszom inwestycyjnym i firmom nieruchomościowym 17 projektów na łączna kwotę niemal 400 mln euro. Wzrosła także liczba najemców dewelopera, który w 2021 r. wynajął niemal 500 000 mkw. Z kolei portfel nieruchomości, którymi zarządza 7R, przekroczył 1 mln mkw.

Konsekwentnie realizujemy naszą strategię rozwoju 7R. Po 13 latach działalności oddaliśmy klientom do użytkowania niemal 1,5 mln mkw. nowoczesnej, certyfikowanej powierzchni magazynowej i produkcyjnej, w procesie inwestycyjnym mamy kolejne 4 mln mkw. Od 2019 r. podwoiliśmy liczbę pracowników, by jeszcze lepiej odpowiadać na potrzeby przedsiębiorców i zapewniać im wysokiej klasy powierzchnie do realizowania strategicznych operacji biznesowych.

Tomasz Lubowiecki

założyciel i prezes zarządu 7R

W 2021 7R oddała do użytku niemal 400 tys. mkw. powierzchni. W poprzednim roku było to ok. 180 000 mkw. Obiekty 7R charakteryzują się wysoką jakością wykonania, a także technologicznymi i proekologicznymi rozwiązaniami. Z jednej strony zapewniają one zgodność ze standardami ESG i są przyjazne dla środowiska, z drugiej – oznaczają konkretne oszczędności dla najemców, związane m.in. z energooszczędnością budynków.

Od dawna widzimy duże zainteresowanie naszymi obiektami zarówno ze strony najemców, jak też inwestorów. W 7R oferujemy magazyny typu big box, jak również szyte na miarę BTS-y czy magazyny miejskie z naszej linii City Flex Last Mile Logistics. Cieszą nas świetne wyniki z poprzedniego roku, ale patrzymy już w przyszłość. W 2022 r. zamierzamy oddać do użytku ok. 1 mln mkw. powierzchni, a w połowie roku zgodnie z planem rozpocząć budowę naszej pierwszej zagranicznej inwestycji w Czechach.

Bartłomiej Krawiecki

wiceprezes zarządu i COO w 7R

Zróżnicowany portfel najemców

W obiektach dewelopera swoje operacje prowadzą firmy z różnych branż, takich jak: logistyka, handel, farmacja, czy motoryzacja. Portfel najemców 7R w ostatnim roku istotnie się powiększył – firma wynajęła ponad 500 tys. mkw. powierzchni (o 25% więcej niż przed rokiem) w ramach 64 umów. W tym roku deweloper oprócz zakończenia budowy nowych parków logistycznych i magazynów miejskich zamierza oddać także do użytku ciekawe obiekty zrealizowane w formule Built-to-Suit (BTS). Jednym z nich jest wysokiej klasy magazyn dla Aluprof SA, jednego z czołowych producentów systemów aluminiowych w Europie, który będzie zlokalizowany na Śląsku. Z kolei pod Warszawą powstaje nowoczesny magazyn dla Żabki o łącznej powierzchni ok. 60 000 mkw. Centrum będzie wyposażone w innowacyjne rozwiązania automatyczne, a także proekologiczne, co potwierdzi certyfikacja BREEAM.

Gorące aktywa na celowniku inwestorów

Zgodnie z raportami ekspertów magazyny są tą klasą aktywów, które cieszą się w Europie największym zainteresowaniem inwestorów. Ma to swoje odzwierciedlenie także w wynikach 7R. Deweloper w minionym roku sprzedał 17 inwestycji za łączną kwotę niemal 400 mln euro. To ogromny wzrost w porównaniu z 2020 roku – wówczas 7R sprzedał 7 projektów o łącznej wartości 75 mln euro.

Poprzedni, rekordowy dla nas rok, to potwierdzenie właściwego kierunku rozwoju naszego biznesu. Inwestorzy poszukują wysokiej jakości produktów, które zapewniają zysk w długiej perspektywie i – co bardzo ważne – spełniają standardy ESG. Nasza współpraca z największymi globalnymi funduszami inwestycyjnymi pokazuje siłę portfela nieruchomości 7R. Plany na ten rok są jeszcze bardziej ambitne.

Łukasz Jachna

Chief Capital Markets Officer, członek zarządu w 7R

W ofercie 7R znajduje się także zarządzanie nieruchomościami. Obecnie zespół Property Management, odpowiedzialny za tę usługę, zarządza 48 budynkami o łącznej powierzchni ponad 1 mln mkw.

ESG, jakość i technologie

W 2021 r. 7R, jako pierwszy deweloper magazynowo-przemysłowy dołączył do grona członków korporacyjnych Urban Land Institute Poland, aby wraz z innymi członkami organizacji świadomie kształtować przyszłość branży nieruchomości oraz budować najwyższe standardy jakości na rynku magazynowym.

7R jest także aktywnym członkiem Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego oraz Proptech Foundation. Kontynuacją promocji i wymiany wiedzy w zakresie ESG jest podjęta w 2022 r. przez 7R współpraca w ramach platformy European Sustainable Business Network.

Certyfikowane, nowoczesne powierzchnie magazynowe i produkcyjne to specjalność 7R. Wdrażamy w nich innowacyjne i przyjazne środowisku rozwiązania. Żaden biznes nie działa w próżni i musi brać odpowiedzialność za otoczenie, w którym funkcjonuje. Zgodność ze standardami ESG jest priorytetem naszej strategii biznesowej.

Ryszard Gretkowski

wiceprezes zarządu 7R

 


 

Załączniki