7R sprzedało nieruchomość, której długoterminowym najemcą jest Grupa BWI – R&D Center

Polski deweloper 7R i amerykańska firma inwestycyjna InSite Real Estate sprzedali zlokalizowaną w podkrakowskich Balicach nieruchomość, w której działa centrum badawczo-rozwojowe BWI Group. Niemalże samowystarczalny energetycznie obiekt został nabyty przez REICO ČS LONG LEASE, jeden z czeskich funduszy inwestycyjnych, zarządzany przez REICO investiční společnost České spořitelny, a.s. Wartość transakcji wynosi około 27,3 mln euro.

Obiekt, w którym mieści się centrum badawczo-rozwojowe BWI Group zajmuje 11 000 mkw. powierzchni laboratoryjno-biurowej i posiada certyfikat BREEAM na poziomie Very Good. Składa się z dwóch, przyjaznych środowisku, połączonych ze sobą budynków, oddanych do użytkowania w 2020 roku. Wyłącznym najemcą obiektu jest BWI Group, globalny koncern zajmujący się projektowaniem i produkcją elementów zawieszenia dla przemysłu motoryzacyjnego.

Centrum badawczo-rozwojowe BWI Group jest zabezpieczone długoterminową umową najmu. Przejęcie jest ważnym kamieniem milowym w rozwoju funduszu REICO ČS LONG LEASE i jasnym sygnałem dla akcjonariuszy oraz partnerów biznesowych, czego można oczekiwać od funduszu w przyszłości.

Tomáš Jandík

prezes zarządu REICO IS ČS

Nieruchomość, sprzedana przez 7R, położona jest w atrakcyjnej lokalizacji w Małopolsce, w bezpośrednim sąsiedztwie krakowskiego lotniska, oraz około 1 km od autostrady A4, łączącej kraj z Niemcami na zachodzie i Ukrainą na wschodzie. Centrum Krakowa oddalone jest o około 20 km i posiada dogodny dojazd różnymi środkami transportu.

Sprzedany właśnie budynek BWI Group to przede wszystkim stabilność najmu i ekologiczne rozwiązania. Tworząc ten obiekt udowodniliśmy, że zeroemisyjna przyszłość w branży nieruchomości jest możliwa. Mamy świadomość, że inwestorzy poszukują wysokiej jakości produktów, które zapewniają zysk w długiej perspektywie i – co bardzo ważne – spełniają standardy ESG. Tak właśnie jest w przypadku centrum BWI Group w Balicach. Tym bardziej cieszymy się, że ten wyjątkowy projekt powiększy portfel funduszu REICO ČS LONG LEASE.

Łukasz Jachna

Chief Capital Markets Officer, członek zarządu w 7R

Obiekt jest unikalny pod względem rozwiązań proekologicznych i produkcji energii, ponieważ wykorzystuje nowoczesny system trigeneracji. Zaawansowana technologia sprawia, że przy użyciu turbiny gazowej wytwarzana jest energia potrzebna do zasilania, ogrzewania, chłodzenia i wentylacji budynku. Jest to pierwsze w Polsce wdrożenie tego typu systemu w projekcie biurowo-laboratoryjnym. 7R zrealizowało tę nieruchomość kompleksowo w formule BTS (Build-to-Suit) – począwszy od pozyskania gruntu, po spełnienie wszystkich wymogów operacyjnych, technicznych, środowiskowych i kadrowych.

W 2021 roku sprzedaliśmy 17 projektów o wartości prawie 400 mln euro. Jesteśmy dumni, że nasza strategia nastawiona na innowacje i zgodna z kryteriami ESG wpisuje się w modele biznesowe międzynarodowych inwestorów, takich jak REICO ČS LONG LEASE.

Tomasz Kostrzewa

Senior Investment Director w 7R

Centrum badawczo-rozwojowe BWI Group jest nie tylko niemal samowystarczalne energetycznie. Budynek posiada także własną studnię i racjonalnie gospodaruje wodą w obrębie całej działki. W 2020 roku nieruchomość zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie Prime Property Prize w kategorii Zielony Budynek.

Kupującego w procesie transakcji reprezentowały firmy: White & Case, TPA, Knight Frank oraz Arcadis. Doradcą 7R i InSite Real Estate była kancelaria Baker McKenzie.

 


Załączniki