Magazynowa ekstraklasa

Rozwiązania ponad rynkowy standard oferowane przez 7R sprawiają, że najemcy mogą lepiej dbać o zasoby, a przy tym poprawić efektywność swojej działalności. – Wsłuchujemy się w to, czego oczekują klienci, ale już na wstępie dajemy im rozwiązania ponad rynkowy standard bez dodatkowych kosztów. Cel to poprawa efektywności, choć dla każdej branży może ona oznaczać co innego – mówi Joanna Ociepka-Wojciechowska, Leasing Director w 7R.

 

Jednym ze sposobów na lepsze kontrolowanie kosztów jest zastosowanie systemu oświetlenia ledowego DALI – oświetlenie uruchamia się dokładnie w tym miejscu, do którego właśnie wchodzi pracownik, następnie wyłącza tam, gdzie już nie rozpoznaje ruchu. Dotyczy to również miejsc poza halą magazynową, korytarzy, toalet etc. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań oświetleniowych sprawia, że rachunki najemców za prąd są nawet o 48 proc. niższe.

Do znaczącego zmniejszenia kosztów mediów i zużywania zasobów przyczyniają się również perlatory w kranach czy używanie wody deszczowej do podlewania zieleni. 7R wychodzi także naprzeciw nowym trendom – na przykład poprzez instalowanie stacji ładowania samochodów elektrycznych przy swoich obiektach.

Wkrótce logistyka miejska będzie się opierać na zeroemisyjnych pojazdach. Firmy logistyczne, jak DHL czy InPost, już zamówiły e-pojazdy do swoich flot. Przygotowanie odpowiedniej infrastruktury przez nas jest wyjściem naprzeciw temu, co już się rozpoczęło, a co za chwilę będzie naszą codziennością

- przekonuje Joanna Ociepka-Wojciechowska.

Tryskacze XXL

 

7R inwestuje również dużo w bezpieczeństwo swoich obiektów. Magazyny wymagają skomplikowanej sieci przeciwpożarowej z instalacją do gaszenia opartą na systemie tryskaczy zamontowanym pod sufitem obiektu. Uruchamiają się one w momencie pożaru. W zależności od branży najemcy mają bardzo różne oczekiwania względem parametrów dotyczących bezpieczeństwa ich ludzi oraz zasobów.

 

W magazynach 7R zamiast tryskaczy 240 ESFR instalujemy tryskacze 360 ESFR 5,2 bar, z większym zbiornikiem przeciwpożarowym, które umożliwiają bezpieczne ustawienie łatwopalnego asortymentu, jak np. opony, wyżej, nawet do wysokości 9,1 m nad poziomem posadzki – mówi ekspertka 7R.

 

To nowoczesny system, który działa punktowo. Kiedy wybucha pożar w jednej części magazynu ,system tryskaczowy włącza się natychmiast wyłącznie w sekcji, która tego wymaga. Dzięki temu obiekt nie zostaje zalany w całości, a miejsce zagrożenia jest chronione.

 

Tego typu rozwiązania są szczególnie istotne zwłaszcza dla klientów z sektora automotive, który jest jedną z najbardziej wymagających branż w zakresie ochrony przeciwpożarowej – podkreśla Joanna Ociepka-Wojciechowska. – Nasze obiekty realizowane są w standardzie amerykańskiej normy NFPA, która określa najbardziej wymagające warunki bezpieczeństwa dla osób przebywających w obiektach produkcyjnych i magazynowych. Precyzyjna analiza asortymentu określa wytyczne bezpieczeństwa pożarowego w zakresie technologii składowania tych towarów, co z kolei przekłada się na zmniejszenie kosztów ubezpieczeń, które muszą ponosić najemcy – dodaje.

 

Na miarę i ciężar potrzeb

 

Rozwiązania oferowane przez 7R wpływają także na lepsze wykorzystanie dostępnej przestrzeni. W wielu obiektach dewelopera budowane są wielopoziomowe antresole wymagane m.in. przez najemców z branży e-commerce, a także automotive. To bardzo pracochłonne, wymagające projektowo i wykonawczo rozwiązanie.

Poziom skomplikowania i wysokość kosztów zależą od skali projektu, ilości, rodzajów i sposobu składowania asortymentu oraz m.in. od tego, ile osób może w jednym czasie przebywać na takiej antresoli. Musimy pamiętać, że przy realizacji tego typu przedsięwzięć to człowiek i jego bezpieczeństwo są najważniejsi - mówi ekspertka 7R.

Budowa antresoli wymaga również zastosowania wyższej nośności posadzki. Standardowo w obiektach magazynowych A klasy wynosi ona do 5 ton na 1 mkw. 7R podnosi ją do 7 t na 1 mkw., a gdy jest taka potrzeba – nawet do 10 t na 1 mkw. w przypadku składowania przez najemcę ciężkiego asortymentu czy maszyn. Wyższa niż standardowo realizowana w obiektach posadzka pozwala również na bardziej efektywne wykorzystanie przestrzeni, np. przez zastosowanie pętli indukcyjnej.

Autor: Joanna Ociepka-Wojciechowska

Leasing Director w 7R

Joanna ma ponad 15-letnie doświadczenie w pracy na rynku nieruchomości komercyjnych. W 7R odpowiada za komercjalizację obiektów położonych w południowej Polsce oraz wzmacnianie wizerunku 7R jako zaufanego dostawcy najwyższej klasy powierzchni magazynowych i produkcyjnych.

Kontakt: [email protected] 

ROZWIŃ WIĘCEJ