Woda nasza powszednia

Agata Włodarczyk i Katarzyna Biwald – laureatki II nagrody w konkursie 7R „Warehouse of art: Young art for the planet” w kategorii projekt muralu na zbiornik przeciwpożarowy – opowiadają o swoich inspiracjach i pracach nad projektem konkursowym.

Co było inspiracją do stworzenia projektu konkursowego?

Katarzyna Biwald: Impulsem były rozważania, co tak naprawdę chcemy powiedzieć i jak przedstawić graficznie idee, które zechcemy przekazać. Tak aby całość była zrozumiała i klarowna w odbiorze. Dość często inspiruję się w swoich pracach naturą i staram się, żeby był w nich element realistyczny. Inspirują mnie konkretne chwile. Czasami robię zdjęcia, które są punktem wyjścia do późniejszej pracy. Agata z kolei często wybiera abstrakcje.

Agata Włodarczyk: Sam proces tworzenia był bardzo ciekawy, spotkałyśmy się w połowie drogi. Mnie z kolei inspirują szeroko pojęta fantastyka, demonologie japońskie, magia i horoskopy.

Jakie przesłanie niesie Wasza praca konkursowa?

Agata Włodarczyk: Chciałyśmy zasygnalizować, że za kilka lat możemy się spotkać z problemem braku wody, i zachęcić m.in. do zbierania deszczówki.

Czy – i jeśli tak, to w jaki sposób – artyści mogą wpływać na świadomość ludzi w zakresie dbałości o planetę?

Agata Włodarczyk: Chcę wierzyć, że artyści mogą mieć wpływ, a sztuka może być sposobem wyrażania idei. Możemy próbować wpływać na nastawienie ludzi do kwestii środowiskowych. Jest prawdopodobne, że obcowanie ze sztuką poruszającą problemy ekologii może zmienić zachowanie ludzi w tej dziedzinie.

Nad jakimi projektami obecnie pracujecie, czy możecie zdradzić ich szczegóły?

Agata Włodarczyk: Pracuję nad cyklem rysunków przedstawiającym japońskie demony. Wykonuję je kredkami.

Katarzyna Biwald: W swoich obecnych pracach wykorzystuję motyw podróży. Nie pochodzę z Warszawy, więc podróż do domu jest dla mnie ważnym przeżyciem, swego rodzaju rytuałem. Widoki, pejzaże, które widzę przez okno, a zwłaszcza uczucia, które wywołują, są dla mnie ważnym źródłem inspiracji. Nie jest to bezpośredni kontakt, rozdziela nas przecież szyba, ale motywy związane z naturą mają w mojej pracy duże znaczenie.

Czy ekologia jest ważna w Waszym codziennym życiu?

Agata Włodarczyk, Katarzyna Biwald: Tak, staramy się przykładać dużą wagę do codziennych czynności, które mogą wpływać na środowisko, jak np. segregacja odpadów, dieta wegetariańska. Mamy też świadomość, że troska o środowisko jest obszarem odpowiedzialności dużych korporacji i one również mają bardzo ważną rolę do odegrania w tym zakresie.

O konkursie Warehouse of Art

Konkurs 7R „Warehouse of art: Young art for the planet” był skierowany do studentów i absolwentów warszawskiej ASP. Jego motywem przewodnim było hasło „Technologia. Ekologia. Człowiek. Koegzystencja”. Zadanie konkursowe polegało na stworzeniu projektu sztuki użytkowej o tematyce ekologicznej w jednej z trzech kategorii: ergonomiczne siedzisko, mural na zbiornik przeciwpożarowy i ekologiczny gadżet 7R. W sumie na konkurs wpłynęło 26 prac. Prace laureatów są dostępne na stronie 7rwarehouseofart.pl.

Agata Włodarczyk i Katarzyna Biwald to studentki malarstwa warszawskiej ASP. Agata Włodarczyk tworzy głównie obrazy abstrakcyjne za pomocą farb olejnych i aerografu dotyczących tematyki feminizmu, ekologii i ezoteryki. Katarzyna Biwald w ostatnim czasie zajmuje się przedstawieniami figuratywnymi w technice olejnej. Inspiracją dla niej są pamiątki z rodzinnego albumu.